Wiadomości | 08.02.23

Ponad cztery miliony kilometrów testowych nowego Porsche Cayenne

Porsche skrupulatnie przygotowuje nowego Cayenne do premiery. Do tego czasu prototypy i pojazdy przedprodukcyjne są poddawane wymagającym testom wytrzymałościowym.

Po wprowadzeniu na rynek w 2017 roku, Porsche konsekwentnie ulepsza trzecią generację Cayenne, wprowadzając dalekosiężne działania mające wpływ na układ napędowy, podwozie, wygląd, wyposażenie i łączność. „To jedno z najobszerniejszych ulepszeń produktów w historii Porsche” — mówi kierownik serii, Michael Schätzle. Oprócz dostosowania oferty napędów inżynierowie z Centrum Rozwoju Porsche w Weissach dokonali poważnych zmian w układzie podwozia Cayenne. Celem było osiągnięcie jeszcze szerszego rozpiętości między typowymi dla Porsche osiągami na drodze, komfortem na długich trasach i możliwościami terenowymi.


W tym celu Cayenne zostanie wyposażone między innymi w nowe, półaktywne zawieszenie. Ponadto kierowcy i pasażerowie będą mieli do czynienia z nową, szeroko zdigitalizowaną koncepcją wyświetlania i obsługi z ulepszonymi funkcjami łączności. Innowacyjna technologia oświetlenia zastosowana w reflektorach HD-Matrix LED zwiększa zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo w nowym Porsche Cayenne.


Przy tak wielu nowych technologiach wymagane były złożone i wyszukane testy w celu idealnego dostrojenia komponentów, z których większość była całkowicie nowymi rozwiązaniami. „Poddajemy nowego Cayenne pełnemu i kompleksowemu programowi testów, tak jakbyśmy opracowali go od podstaw” — wyjaśnia kierownik testów Ralf Bosch. Oprócz coraz dokładniejszych symulacji wirtualnych, testy w prawdziwym życiu nadal stanowią dla Porsche wysoki priorytet. Stanowi test, czy jakikolwiek nowy model jest gotowy do wprowadzenia na rynek. Podczas tego, co nazywamy kompletnym testowaniem pojazdu, celem jest zapewnienie stabilności operacyjnej i funkcjonalności wszystkich komponentów i systemów podczas ich interakcji – w sytuacjach, których doświadcza klient i daleko poza nimi.


Podczas testów wytrzymałościowych symulowane jest życie pojazdu w trudnych warunkach, które rzadko występują w rękach klienta. W codziennych warunkach pojazdy pokonują w ciągu kilku miesięcy ponad 200 000 kilometrów w ruchu miejskim, na drogach krajowych i autostradach.


Aby symulować ekstremalne warunki, prototypy podróżują również po całym świecie, aby przetestować ich jakość i trwałość w różnych strefach klimatycznych. Testy nowego Cayenne odbyły się w Azji, Afryce, Europie i Ameryce Północnej. W sumie pokonano ponad cztery miliony kilometrów testowych. „To, czego wymagamy od nowego Cayenne w trudnych testach terenowych w Hiszpanii, na trudnych wydmach w Maroku lub podczas bardzo dynamicznej jazdy po lodowych torach w Finlandii i na północnej pętli toru Nürburgring, nie jest czymś, co zakładamy, że wielu klientów kiedykolwiek zrobi ”, mówi Dirk Lersch, który kieruje zespołem montażu prototypów i testowania Cayenne. „Ale każdy, kto kupi Porsche, powinien wiedzieć, że może ono wytrzymać wyjątkowo duże obciążenia – niezależnie od nawierzchni, po której się porusza”.Cadillac pokazał ultra-luksusowy, w pełni elektryczny samochód pokazowy CELESTIQ
Wiadomości | 12.01.21

Cadillac pokazał ultra-luksusowy, w pełni elektryczny samochód pokazowy CELESTIQ

Dzisiaj na targach CES Cadillac pokazał jak wyobraża sobie nowy standard dla luksusowych pojazdów elektrycznych. Zobacz teaser.

Automobili Lamborghini zapowiada ponadczasową premierę
Wiadomości | 02.07.21

Automobili Lamborghini zapowiada ponadczasową premierę

Przygotuj się aby zobaczyć oficjalną prezentację najnowszego jedynego w swoim rodzaju modelu Lamborghini. Sprawdź szczegóły.

Nowy Mercedes-AMG C 63 S E PERFORMANCE w ekskluzywnej edycji Formuły 1
Tuning | 25.10.22

Nowy Mercedes-AMG C 63 S E PERFORMANCE w ekskluzywnej edycji Formuły 1

Prawdziwy game changer w 55-letniej historii AMG. Specjalny, ograniczony czasowo model wyczynowej hybrydy gotowy do wprowadzenia na rynek.