Concept Cars | 06.09.23

Najnowszy projekt studyjny BMW Group, BMW Vision Neue Klasse. IAA Mobility 2023 w Monachium

Tak będzie wyglądać kolejna generacja pojazdów głównej marki BMW. Samochód koncepcyjny łączy innowacyjność elektryfikacji, cyfryzacji i gospodarki o obiegu zamkniętym.

Samochód koncepcyjny, który pokazany zostanie po raz pierwszy na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych IAA Mobility 2023 w Monachium, uosabia wyraźny język projektowania, z rozległymi powierzchniami i zaledwie kilkoma charakterystycznymi liniami, które zostały ograniczone do minimum. Dzięki temu charakterystyczne elementy, takie jak atrapa chłodnicy BMW i zagięty kształt słupków C (tzw. Hofmeister kink) jeszcze bardziej zyskują na wyrazistości, a stylistyka emanuje charakterem BMW bardziej niż kiedykolwiek dotąd. We wnętrzu system BMW iDrive nowej generacji zapewnia wyjątkowe cyfrowe wrażenia użytkownika, które łączą świat rzeczywisty i wirtualny. Większe wykorzystanie surowców wtórnych, produkcja oszczędzająca zasoby i w pełni elektryczny napęd z technologią BMW eDrive szóstej generacji zmniejszają ślad węglowy Neue Klasse w całym cyklu życia pojazdu.

 

— O 30% większy zasięg, o 30% szybsze ładowanie, o 25% większa wydajność – wraz z Neue Klasse robimy technologiczny skok naprzód i przenosimy Efficient Dynamics w nowy wymiar. To samo dotyczy stylistki: bardziej przyszłościowo już się nie da — mówi Frank Weber, członek zarządu BMW AG ds. rozwoju. — Wraz z Neue Klasse rozpoczęliśmy największą inwestycję w historii firmy. Nie piszemy kolejnego rozdziału BMW, ale nowy tom. Dlatego jest jasne: Neue Klasse będzie miała wpływ na wszystkie generacje modeli.

 

Wygląd zewnętrzny prezentuje elementy stylistyczne, które będą charakterystyczne dla różnych modeli Neue Klasse. Jest klarowny, elegancki i ponadczasowy. Nowa, w pełni elektryczna konstrukcja pojazdu oferuje nowe możliwości aranżacji wnętrza. — Stylistyka Neue Klasse jest typowa dla BMW i tak progresywna, że wygląda tak, jakbyśmy pominęli jedną generację — mówi Adrian van Hooydonk, szef działu projektowania BMW Group.

 

Potężne nadkola, cofnięta nadbudowa kabiny i wysunięty do przodu front w stylu „nosa rekina” to charakterystyczne cechy BMW. 21-calowe aerodynamiczne obręcze kół nawiązują do klasycznego, inspirowanego motorsportem wzoru Cross Spoke. Niemal monolityczne nadwozie pojazdu, mocne wgłębienia z przodu i z tyłu oraz duże powierzchnie szyb tworzą przy tym nową estetykę.

 

Jasny lakier Joyous Bright o subtelnym żółtym odcieniu podkreśla przyjazną i przyszłościową aurę BMW Vision Neue Klasse. Kontrast do tego tworzą czarne progi i zderzaki. Większe wykorzystanie surowców wtórnych i znacznie mniejsza różnorodność materiałów doskonale wpisują się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Ponadto ulepszona koncepcja demontażu zoptymalizuje recykling pojazdów Neue Klasse.

 

Nowa interpretacja typowych dla marki elementów stylistycznych, takich jak atrapa chłodnicy BMW i podwójne reflektory, umożliwia stworzenie na przedniej części pojazdu jednolitej powierzchni interakcji. Inscenizacja świetlna z precyzyjną, trójwymiarową animacją sprawia, że intuicyjna interakcja między człowiekiem i samochodem rozpoczyna się już w momencie zbliżania się do pojazdu. Elementy E-ink w dolnej części szyb bocznych wskazują na czujnik, za pomocą którego można aktywować automatyczne otwieranie drzwi. Również lampy tylne charakteryzują się innowacyjną technologią. Wydrukowane w 3D elementy oprawy są rozmieszczone na kilku poziomach i działają tak, aby tworzyć specjalny efekt głębi.Geneva Motor Show 2024
Wiadomości | 27.02.24

Geneva Motor Show 2024

Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie świętuje w tym roku swoją setną rocznicę, jednocześnie jest to 91. edycja wydarzenia, które do 2020 roku było uważane za jedno z najważniejszych na świecie.

CUPRA odsłania seryjną wersję modelu Formentor
Wiadomości | 05.03.20

CUPRA odsłania seryjną wersję modelu Formentor

CUPRA Formentor samochód, który łączy w sobie sportowe osiągi z wygodą SUV-a. Pierwszy model hiszpańskiego producenta, przeznaczony wyłącznie dla marki CUPRA, trafi do sprzedaży w czwartym kwartale 2020 roku.

Rusza bezpłatny program szkoleniowy dla młodych kierowców
Wiadomości | 08.05.23

Rusza bezpłatny program szkoleniowy dla młodych kierowców

Ford bezpłatnie szkoli młodych kierowców. Startuje siódma polska edycja programu edukacyjnego Ford Driving Skills for Life.