Elektryczne | 06.02.24

Najbardziej elastyczna platforma natywna dla pojazdów BEV

Stellantis zaprezentowała STLA Large, całkowicie nową, platformę dla pojazdów elektrycznych, która stanowi podstawę szerokiej gamy nadchodzących pojazdów na rynki światowe w segmentach D i E.


Najbardziej elastyczna platforma natywna dla pojazdów BEV

Platformę STLA Large zaprojektowano z myślą o niezrównanej elastyczności technologicznej, która umożliwia większy poziom różnorodności pojazdów oraz najwyższą jakość i zadowolenie klienta z podstawowego zestawu komponentów, a także solidne i opłacalne procesy produkcyjne, które można powielać w wielu zakładach montażowych. Nadchodzące produkty obejmą pełne spektrum typów pojazdów, od samochodów osobowych, przez crossovery, aż po SUV-y.


 
STLA Large to jedna z czterech globalnych platform BEV. Jest to druga platforma, która zostanie zaprezentowana po wprowadzeniu na rynek najlepszego w swojej klasie STLA Medium w lipcu 2023 r. STLA Large zostanie zainstalowana w kilku fabrykach w Europie i Ameryce Północnej i będzie dostępna w wariantach wieloenergetycznych, w tym hybrydowych i spalinowych. Kultowe marki Stellantis dostosują pojazdy STLA Large tak, aby jak najlepiej odpowiadały potrzebom i pragnieniom swoich klientów, począwszy od zorientowanych na rodzinę, przez wyczynowe, po wysoce wydajne pojazdy terenowe 4x4, a skończywszy na luksusowych.


 
Elastyczność platformy umożliwia inżynierom i projektantom dostosowanie rozstawu osi, całkowitej długości, całkowitej szerokości i wysokości oraz prześwitu. Można zastosować różnorodne moduły zawieszenia i wsporniki układu napędowego, aby spełnić specyficzne wymagania dotyczące osiągów pojazdu, takie jak właściwości jezdne, prowadzenie i komfort. Inżynierowie mogą dostosować kluczowe wymiary, przedni i tylny zwis czy podłoga kabiny pasażerskiej, aby precyzyjnie dostosować możliwości i osiągi pojazdu.


 
Wykorzystując zaawansowane materiały o wysokiej wytrzymałości, platforma została zoptymalizowana pod kątem masy i sztywności, aby zapewnić najlepsze w swojej klasie osiągi we wszystkich typach pojazdów. Komponenty platformy są pakowane tak, aby zmaksymalizować użyteczną przestrzeń wewnętrzną i miejsce do przechowywania. Kluczowe elementy zapewniające komfort i osiągi, takie jak układ ogrzewania/chłodzenia kabiny, układ kierowniczy, wspomaganie hamowania i napęd, zaprojektowano tak, aby zminimalizować zużycie energii i zwiększyć zasięg jazdy.


 
Elastyczność obejmuje systemy napędowe platformy unibody. STLA Large została zaprojektowana i skonstruowana jako natywna platforma BEV z opcją architektury elektrycznej 400 V i 800 V. Elektryczne moduły napędowe (EDM) typu „trzy w jednym”, składające się z silnika, falownika i przekładni redukcyjnej, można skonfigurować w układzie z napędem na przednie koła, z napędem na tylne koła i z napędem na wszystkie koła. W falowniku zastosowano technologię półprzewodników z węglika krzemu, aby zminimalizować straty mocy. Wydajność układu napędowego można zwiększyć w trakcie eksploatacji pojazdu poprzez bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania.


 
W oparciu o konkretne cele pojazdu STLA Large akceptuje ulepszenia układu napędowego, takie jak mechanizmy różnicowe o ograniczonym poślizgu lub rozłączniki kół, które mogą poprawić osiągi lub zmniejszyć opór mechaniczny w celu poprawy wydajności i zasięgu. Ogólnie rzecz biorąc, platforma STLA Large ma potencjał do przenoszenia ekstremalnej mocy.Kia zaprezentowała zupełnie nową Kię K3 podczas światowej premiery w Mexico City
Premiery | 11.08.23

Kia zaprezentowała zupełnie nową Kię K3 podczas światowej premiery w Mexico City

Całkowicie nowa Kia K3 podnosi poprzeczkę pod względem wzornictwa, komfortu i technologii w segmencie samochodów subkompaktowych i wnosi do swojego segmentu odważną sylwetkę „fastback”.

Audi skysphere concept światowa premiera online
Premiery | 10.08.21

Audi skysphere concept światowa premiera online

Elektryczny roadster kabriolet, pierwszy z nowej rodziny trzech samochodów koncepcyjnych, które Audi wykorzystuje do zaprezentowania swojej wizji przyszłości.

TOYOTA GAZOO Racing prezentuje hipersamochód GR010 HYBRID
MotorSport | 15.01.21

TOYOTA GAZOO Racing prezentuje hipersamochód GR010 HYBRID

Z którym wkracza w nową erę wyścigów długodystansowych. Od sezonu 2021 zespół będzie startował w FIA WEC.