Super Cars | 22.09.22

Legendarne Lamborghini Murcielago i pierwszy silnik V12 nowego tysiąclecia

W 2022 roku Lamborghini świętuje legendarny 12-cylindrowy silnik, który napędza najbardziej kultowe modele od prawie 60 lat.


Legendarne Lamborghini Murcielago i pierwszy silnik V12 nowego tysiąclecia

Wśród nich jest Murciélago, model Lamborghini, który po raz pierwszy pojawił się na Salonie Samochodowym we Frankfurcie we wrześniu 2001 roku, a jego zadaniem było przeniesienie historycznego silnika V12 w XXI wiek. I zrobił to w najbardziej niezwykły sposób, biorąc pod uwagę, że w momencie debiutu tego modelu silnik o pojemności 6,2 litra miał maksymalną moc 580 KM. To było niezwykle wysokie, biorąc pod uwagę użycie dużych katalizatorów wymaganych do homologacji samochodu na wszystkich rynkach światowych, w tym na tych najbardziej rygorystycznych pod względem emisji.

 

Murciélago było pierwszym Lamborghini, które zostało w całości zaprojektowane w systemie CAD-CAM, co gwarantuje precyzję projektowania na najwyższym poziomie i pozwala na znacznie wyższą jakość montażu i wykończenia. Jeśli chodzi o wygląd, Murciélago ukształtowało się w całości w ramach nowego działu projektowego, Lamborghini Centro Stile, pod kierownictwem Luca Donckerwolke'a, który już przeprojektował Diablo, ale który wraz z Murciélago miał rzadki przywilej zacząć od czyste prześcieradło do projektowania zarówno karoserii, jak i wnętrz. Całkowita wysokość wynosiła zaledwie 120 centymetrów, a charakterystyczne „drzwi nożycowe” zostały zachowane.

 

Kiedy po raz pierwszy został stworzony, Murciélago był dostępny tylko w jednej wersji z twardym dachem z 6,2-litrowym silnikiem o mocy 580 KM przy 7200 obr./min. Dzięki smarowaniu z suchą miską olejową silnik Murciélago został umieszczony o pięć centymetrów niżej niż w Diablo, z wyraźnymi korzyściami pod względem właściwości jezdnych. Osiągał maksymalną prędkość 330 km/h, a od 0 do 100 w 3,8 sekundy.

 

Następnie do Murciélago coupé dołączyła wersja roadster w 2004 roku. Modele Murciélago drugiej generacji, formalnie Murciélago LP 640-4 (zarówno zamknięte, jak i roadster), zadebiutowały w 2007 roku i pozostały w produkcji z V12, dostarczając zwiększoną 640 KM przy 8000 obr./min do 2010 r. W 2010 r. na scenę wkroczył Murciélago LP 650-4 Roadster z ręcznie dołączanym miękkim dachem i 6,5-litrowym silnikiem o mocy 650 KM przy 8000 obr./min, a w latach 2009-2010 pojawił się 670-4 SV (Super Veloce). Przy mocy 670 KM i maksymalnej prędkości 341 km/h był o 100 kg lżejszy dzięki zastosowaniu włókna węglowego w wielu komponentach.

 

Wszystkie modele Murciélago mają napęd na wszystkie koła, z systemem zapożyczonym bezpośrednio z Diablo, z mechanizmem różnicowym ze sprzęgłem wiskotycznym Ferguson zdolnym do dystrybucji momentu obrotowego do maksymalnie 70% z tyłu i 30% z przodu. Podwozie z włókna węglowego z panelem podłogowym o mieszanej strukturze i aluminium było w tamtych czasach najsztywniejszą konstrukcją nośną, jaką kiedykolwiek wyprodukowano Lamborghini. Podwozie zostało całkowicie zmienione, z nowym zawieszeniem i geometrią.Wycieczka online po fabryce Audi w Ingolstadt
Wiadomości | 06.04.20

Wycieczka online po fabryce Audi w Ingolstadt

W ramach internetowego projektu AudiStream, wszyscy zainteresowani mogą zarezerwować wycieczkę online po fabryce i cieszyć się doświadczaniem Audi bez konieczności wychodzenia z domu.

Opel zaprezentował dziś nowego Grandlanda
Wiadomości | 09.06.21

Opel zaprezentował dziś nowego Grandlanda

Odważna stylistyka, cyfrowy kokpit i zaawansowana technologia, cechy które dotychczas były zarezerwowane dla aut z wyższych segmentów.

Jeep Gladiator 6x6
Tuning | 21.04.21

Jeep Gladiator 6x6

Najbardziej ekstremalny i wszechstronny Jeep Gladiator z napędem na żądanie na 6 kół od firmy Next Level z Kalifornii.