Wiadomości | 18.05.21

Lamborghini zapowiedziało pierwszy w pełni elektryczny model

Lamborghini ogłasza swoją mapę drogową do elektryfikacji swoich modeli. Kiedy zobaczymy w pełni elektryczne Lambo?

Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini, przedstawia dziś „Direzione Cor Tauri” (W kierunku Cor Tauri): mapę drogową do dekarbonizacji przyszłych modeli Lamborghini i zakładu Sant'Agata Bolognese w oparciu o holistyczne podejście do strategii zrównoważonego rozwoju środowiskowego. W trakcie procesu elektryfikacji modeli, Lamborghini będzie nieustannie koncentrować się na identyfikowaniu technologii i rozwiązań, które gwarantują najwyższą wydajność i dynamikę jazdy, zgodnie z tradycją marki. W nawiązaniu do logo wybranego przez założyciela firmy Ferruccio Lamborghini w 1963 roku, Cor Tauri jest najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Byka i reprezentuje ruch Lamborghini w kierunku zelektryfikowanej, ale zawsze wiernej sercu i duszy marki „byka”.

 

Cor Tauri, mapa drogowa Lamborghini, będzie składać się z trzech faz:

 

1 - Świętujemy silnik spalinowy (2021–2022), przedstawiając modele hołdujące niedawnemu okresowi nieprzerwanych sukcesów firmy. W następstwie stałego wzrostu sprzedaży i siedmiokrotnego wzrostu obrotów w ciągu ostatnich piętnastu lat, Lamborghini ugruntowało swoją pozycję jako centrum doskonałości w produkcji najlepszych supersportowych samochodów. Unikalny design, innowacje technologiczne na najwyższym poziomie poparte ogromnymi inwestycjami w badania i rozwój oraz najwyższa jakość i rzemiosło to podstawa piramidy produktów: od Urus Super SUV, kamienia węgielnego dzisiejszego sukcesu, aż po szczyt technologia i arcydzieła projektowania z limitowanej serii. Niedawno zaprezentowany Sián rozpoczął podróż do elektryfikacji: pierwsze Lamborghini z technologią hybrydową. Faza ta będzie charakteryzować się rozwojem silników spalinowych dla wersji, które będą hołdem dla wspaniałej historii marki i kultowych produktów z przeszłości i teraźniejszości, ale zawsze pod wpływem wizjonerskiego ducha, który wyróżnia Lamborghini. Dwa nowe samochody w gamie modeli V12 zostaną ogłoszone w 2021 roku.


 
2 - Przejście na hybrydę (do końca 2024 r.): W 2023 r. Lamborghini wprowadzi na rynek swój pierwszy seryjny samochód hybrydowy, a do końca 2024 r. Cała gama zostanie zelektryfikowana. Osiągi i autentyczne wrażenia z jazdy Lamborghini pozostaną w centrum uwagi inżynierów i techników firmy podczas opracowywania nowych technologii, a zastosowanie lekkich materiałów z włókna węglowego będzie miało kluczowe znaczenie dla kompensacji masy spowodowanej elektryfikacją. Wewnętrznym celem firmy na tym etapie jest redukcja emisji CO2 o 50% do początku 2025 roku.

Przewodzenie transformacji hybrydowej będzie bezprecedensową inwestycją: ponad 1,5 miliarda euro przydzielone w ciągu czterech lat, największa w historii Lamborghini. To namacalny znak silnego poczucia odpowiedzialności firmy za potrzebę konkretnej odpowiedzi, poprzez istotne innowacje, na okres głębokich przemian, które dotykają całą branżę motoryzacyjną.

 

3 - Pierwsze w pełni elektryczne Lamborghini (druga połowa dekady): przyspieszenie w drugiej połowie dekady będzie dedykowane pojazdom w pełni elektrycznym, z wizją czwartego modelu w przyszłości. Po raz kolejny innowacje technologiczne w tej fazie będą zorientowane na zapewnienie niezwykłych osiągów i umieszczenie nowego produktu na szczycie swojego segmentu. Tak Lamborghini widzi kulminację tej części swojej podróży: Cor Tauri, najjaśniejsza gwiazda w konstelacji, do której wskazuje mapa drogowa firmy, jest reprezentowana przez czwarty w pełni elektryczny model.Porsche Vision Renndienst, minivan od Porsche?
Concept Cars | 26.07.21

Porsche Vision Renndienst, minivan od Porsche?

Czego kierowcy Porsche mogą oczekiwać od wnętrza przyszłości? Niecodzienna koncepcja aranżacji wnętrza dla maksymalnie sześciu osób.

Aptera Launch Edition, pojazd elektryczny, który porusza się wykorzystując moc słońca
Elektryczne | 31.01.23

Aptera Launch Edition, pojazd elektryczny, który porusza się wykorzystując moc słońca

Dzięki własnej technologii solarnej, jest zintegrowana z pakietem ładowania słonecznego, pozwala jeździć przez tygodnie, a nawet miesiące, bez konieczności podłączania do ładowania.

Mazda CX-50, SUV wyłącznie na rynek Ameryki Północnej
Premiery | 19.11.21

Mazda CX-50, SUV wyłącznie na rynek Ameryki Północnej

Mazda North American Operations zaprezentowała premierę SUV-a Mazda CX-50, który wkrótce zostanie wprowadzony na rynek północnoamerykański.