Wiadomości | 24.12.23

Lamborghini Urus Performante wchodzi do służby we włoskiej Policji

Trwa udana dwudziestoletnia współpraca pomiędzy Automobili Lamborghini a włoską „Polizia di Stato”.

Tym razem producent samochodów z Sant'Agata Bolognese dostarczył włoskiej policji drogowej Urusa Performante, który wejdzie do służby w 2024 r. Ceremonia odbyła się we wtorek, 12 grudnia, w Rzymie na Piazza del Viminale, poza ulicą Siedziba Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini, przekazał klucze Ministrowi Spraw Wewnętrznych Matteo Piantedosiowi w obecności szefa policji Vittorio Pisaniego.

 

Współpraca pomiędzy Automobili Lamborghini a włoską policją stanową rozpoczęła się w 2004 roku, a Urus Performante jest szóstym modelem, który trafia do floty policji drogowej. Super SUV dołącza do Huracán LP610-4 i będzie używany do wykonywania usług specjalnych, w tym pilnego transportu medycznego narządów i osocza.

 

„To wielka przyjemność, że kontynuujemy naszą dwudziestoletnią współpracę z włoską policją państwową” – skomentował Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini. „Świadomość, że nasze samochody służą do zadań publicznych, a przede wszystkim do kluczowych operacji ratujących życie ludzkie, może tylko napawać mnie i całą firmę dumą. Inicjatywy te, które przynoszą nam ogromną satysfakcję, są dowodem naszych wrodzonych bliskich więzi z Włochami.”

 

Urus Performante został wyposażony przez techników Lamborghini w Sant’Agata Bolognese, zaczynając od nadwozia, zgodnie ze specyfikacjami policji. Malowanie zostało zaprojektowane przez Lamborghini Centro Stile i łączy w sobie klasyczny niebieski kolor włoskiej policji stanowej i biały, z trójkolorowymi paskami na progach i pasach bezpieczeństwa. Na drzwiach pokryto odblaskową folią logo policji, a na dachu zainstalowano listwę świetlną z niebieskimi światłami LED 360° oraz dwukolorową syrenę elektryczną.

 

Kokpit został wyposażony w różne elementy niezbędne w służbie bezpieczeństwa publicznego, m.in. opancerzoną skrzynkę na broń; składany wyświetlacz wiadomości; oraz specjalny schowek w bagażniku do przechowywania sprzętu serwisowego i defibrylatora do udzielania pierwszej pomocy. Co najważniejsze, wyposażona jest w przenośną lodówkę do transportu narządów, wyposażoną w wyświetlacz i rejestrator danych do ciągłego monitorowania temperatury wewnętrznej.

 

Urus Performante wyposażony jest w silnik V8 z podwójnym turbodoładowaniem, zapewniający moc 666 KM i moment obrotowy 850 Nm przy prędkościach obrotowych silnika od 2300 do 4500 obr/min, gwarantując przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,3 sekundy i prędkość maksymalna 306 km/h (ok. 190 mph). Osiągi, które w połączeniu z najlepszą w swojej klasie dynamiką jazdy pozwoliły wyznaczyć najlepszy czas dla produkcyjnego SUV-a na słynnej wspinaczce Pikes Peak Hillclimb w roku 2022 (10:32,064).Hyundaia STARIA premiera online
Premiery | 13.04.21

Hyundaia STARIA premiera online

Hyundai Motor Company oficjalnie zaprezentował dziś swoją nową linię pojazdów wielozadaniowych STARIA, ustanawiając model dla przyszłych pojazdów użytkowych.

Kia zapowiada globalną premierę zupełnie nowej Kia K3
Wiadomości | 04.08.23

Kia zapowiada globalną premierę zupełnie nowej Kia K3

Kia ma zaprezentować wyjątkowy kamień milowy, przygotowując światową premierę zupełnie nowej Kia K3 w Meksyku.

Volkswagen ID. Buzz uczy się jazdy autonomicznej
Wiadomości | 07.07.23

Volkswagen ID. Buzz uczy się jazdy autonomicznej

Volkswagen uruchamia swój pierwszy program testów jazdy autonomicznej w Stanach Zjednoczonych, który wspiera badania i rozwój pojazdów autonomicznych Grupy Volkswagen na całym świecie.