Wiadomości | 24.12.23

Lamborghini Urus Performante wchodzi do służby we włoskiej Policji

Trwa udana dwudziestoletnia współpraca pomiędzy Automobili Lamborghini a włoską „Polizia di Stato”.

Tym razem producent samochodów z Sant'Agata Bolognese dostarczył włoskiej policji drogowej Urusa Performante, który wejdzie do służby w 2024 r. Ceremonia odbyła się we wtorek, 12 grudnia, w Rzymie na Piazza del Viminale, poza ulicą Siedziba Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini, przekazał klucze Ministrowi Spraw Wewnętrznych Matteo Piantedosiowi w obecności szefa policji Vittorio Pisaniego.

 

Współpraca pomiędzy Automobili Lamborghini a włoską policją stanową rozpoczęła się w 2004 roku, a Urus Performante jest szóstym modelem, który trafia do floty policji drogowej. Super SUV dołącza do Huracán LP610-4 i będzie używany do wykonywania usług specjalnych, w tym pilnego transportu medycznego narządów i osocza.

 

„To wielka przyjemność, że kontynuujemy naszą dwudziestoletnią współpracę z włoską policją państwową” – skomentował Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini. „Świadomość, że nasze samochody służą do zadań publicznych, a przede wszystkim do kluczowych operacji ratujących życie ludzkie, może tylko napawać mnie i całą firmę dumą. Inicjatywy te, które przynoszą nam ogromną satysfakcję, są dowodem naszych wrodzonych bliskich więzi z Włochami.”

 

Urus Performante został wyposażony przez techników Lamborghini w Sant’Agata Bolognese, zaczynając od nadwozia, zgodnie ze specyfikacjami policji. Malowanie zostało zaprojektowane przez Lamborghini Centro Stile i łączy w sobie klasyczny niebieski kolor włoskiej policji stanowej i biały, z trójkolorowymi paskami na progach i pasach bezpieczeństwa. Na drzwiach pokryto odblaskową folią logo policji, a na dachu zainstalowano listwę świetlną z niebieskimi światłami LED 360° oraz dwukolorową syrenę elektryczną.

 

Kokpit został wyposażony w różne elementy niezbędne w służbie bezpieczeństwa publicznego, m.in. opancerzoną skrzynkę na broń; składany wyświetlacz wiadomości; oraz specjalny schowek w bagażniku do przechowywania sprzętu serwisowego i defibrylatora do udzielania pierwszej pomocy. Co najważniejsze, wyposażona jest w przenośną lodówkę do transportu narządów, wyposażoną w wyświetlacz i rejestrator danych do ciągłego monitorowania temperatury wewnętrznej.

 

Urus Performante wyposażony jest w silnik V8 z podwójnym turbodoładowaniem, zapewniający moc 666 KM i moment obrotowy 850 Nm przy prędkościach obrotowych silnika od 2300 do 4500 obr/min, gwarantując przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,3 sekundy i prędkość maksymalna 306 km/h (ok. 190 mph). Osiągi, które w połączeniu z najlepszą w swojej klasie dynamiką jazdy pozwoliły wyznaczyć najlepszy czas dla produkcyjnego SUV-a na słynnej wspinaczce Pikes Peak Hillclimb w roku 2022 (10:32,064).Limitowana edycja Porsche 911 GT2 RS Clubsport 25
Tuning | 09.08.21

Limitowana edycja Porsche 911 GT2 RS Clubsport 25

Porsche Motorsport świętuje 25-lecie Manthey-Racing GmbH niezwykłym modelem w edycji specjalnej ograniczonej do zaledwie 30 samochodów.

Rewelacyjne wyniki przedsprzedaży Toyoty Yaris Cross
Wiadomości | 10.08.21

Rewelacyjne wyniki przedsprzedaży Toyoty Yaris Cross

W salonach Toyoty nie ma jeszcze dostępnych egzemplarzy demonstracyjnych, mimo to polscy klienci złożyli już 1000 zamówień w ramach oferty przedsprzedażowej.

Ken Block amerykańska ikona driftu nie żyje
Wiadomości | 03.01.23

Ken Block amerykańska ikona driftu nie żyje

Ken Block w wieku 55 lat zginął w tragicznym wypadku w górach Utah, ścigając się na skuterze śnieżnym po śniegu.