Wiadomości | 14.02.23

Jaki jest najpopularniejszy SUV na świecie?

Prawie 900 tysięcy sprzedanych egzemplarzy w ponad 170 krajach na świecie. Pierwsze miejsce w klasie SUV - ów nieprzerwanie od 2017 roku.


Jaki jest najpopularniejszy SUV na świecie?

W 2022 roku Toyota RAV4 zanotowała najwyższą sprzedaż na świecie ze wszystkich SUV-ów. Salony marki w ponad 170 krajach opuściło w minionym roku ponad 870 tys. egzemplarzy. RAV4 zajmuje pierwsze miejsce w klasie SUV-ów nieprzerwanie od 2017 roku. Dane zostały opublikowane przez portal analityczny focus2move.com.

 

W 2022 roku Toyota sprzedała 871 513 egzemplarzy RAV4. Był to nie tylko najlepszy wynik w segmencie SUV, ale także drugi najlepszy na całym globalnym rynku motoryzacyjnym. Sprzedaż RAV4 utrzymuje się na poziomie powyżej 800 tys. egzemplarzy nieprzerwanie od 2017 roku i od tamtej pory co roku zapewnia mu pozycję najpopularniejszego samochodu sportowo-użytkowego (sport utility vehicle). W 2020 roku jego łączna sprzedaż Toyoty RAV4 przekroczyła 10 milionów samochodów.

 

Powyższe informacje podał portal analityczny focus2move.com, którego zestawienia opierają się na oficjalnych danych o rejestracjach publikowanych przez odpowiednie władze w 162 krajach.

 

Kiedy w 1994 roku Toyota wprowadziła na rynek RAV4, kierowcy aut osobowych zyskali zupełnie nowe możliwości odkrywania trudno dostępnych dróg z dala od asfaltu. Rekreacyjny samochód z samonośnym nadwoziem, który prowadził się równie łatwo jak auto osobowe, oferował większy prześwit, napęd 4x4 i sylwetkę małej terenówki. W ten sposób powstał nowy segment SUV-ów, który od tamtej pory zyskał ogromną popularność. Obecnie w samej Europie Toyota oferuje crossovery i SUV-y we wszystkich segmentach, a ich sprzedaż jest w naszym regionie większa od sprzedaży aut osobowych marki z klasycznym niskim nadwoziem.


RAV4 obecnej, piątej generacji, oferowany w ponad 170 krajach na sześciu kontynentach, to samochód średniej wielkości, w którego gamie napędowej znajduje się silnik benzynowy, napęd hybrydowy w wariancie FWD i AWD-i oraz wyjątkowo mocna i oszczędna, 306-konna hybryda plug-in. Został zaprojektowany na platformie GA-K z serii TNGA, dzięki której jego nadwozie jest o około 60% sztywniejsze w porównaniu do poprzedniej generacji. Stabilność konstrukcji auta sprawia, że zawieszenie zostało tak skalibrowane, by zapewnić komfortowe tłumienie nierówności, a jednocześnie precyzję prowadzenia i stabilność w zakrętach.


W nowej usportowionej wersji GR SPORT zawieszenie zostało dodatkowo wzmocnione, aby ułatwić dynamiczną jazdę i sprawne poruszanie się po nieutwardzonych drogach. RAV4 w konfiguracji inspirowanej sportowymi samochodami TOYOTA GAZOO Racing wyróżnia się pod względem właściwości jezdnych dzięki połączeniu sztywniejszych sprężyn i amortyzatorów z bardzo sztywną konstrukcją TNGA i 222-konnym hybrydowym napędem na cztery koła AWD-i.Rewolucyjny HiPhi X uzyskał homologację UE w rekordowym czasie
Elektryczne | 20.04.23

Rewolucyjny HiPhi X uzyskał homologację UE w rekordowym czasie

Jeden z najlepiej sprzedających się luksusowych samochodów elektrycznych w Chinach gotowy do wejścia na rynki europejskie.

Fiat prezentuje wnętrze swojego nowego SUV-a Pulse
Wiadomości | 26.07.21

Fiat prezentuje wnętrze swojego nowego SUV-a Pulse

Nowy SUV-a włoskiej marki to jedna z najbardziej oczekiwanych premier na południowoamerykańskim rynku w szczególności w Brazylii i Argentynie.

Audi A6 Avant e-tron concept
Concept Cars | 18.03.22

Audi A6 Avant e-tron concept

Audi prezentuje kolejny model swojej przyszłej, elektrycznie napędzanej Klasy Luksusowej A6: Avant. Szybkie ładowanie z zasięgiem do 300 km w zaledwie 10 minut.