Wiadomości | 17.07.20

Jak działa smart material system w Lamborghini Sian

Lamborghini Sián FKP 37 i Sián Roadster charakteryzują się prawdziwą magią materiału, znaną również jako Lamborghini Smart Material System. LSMS jest zainstalowany z tyłu, zdominowany przez niesamowite tylne skrzydło hybrydowego supersamochodu.

Lamborghini Sián FKP 37 i Sián Roadster charakteryzują się prawdziwą magią materiału, znaną również jako Lamborghini Smart Material System. LSMS jest zainstalowany z tyłu, zdominowany przez niesamowite tylne skrzydło hybrydowego supersamochodu. Oto jak to działa.

Ugo Riccio, szef działu aerodynamiki w Sián Coupé i Roadster oraz koordynator rozwoju systemu, wyjaśnia: „Ten opatentowany mechanizm wykorzystuje stop z pamięcią kształtu do aktywacji czterech klap, poprawiając w razie potrzeby parametry cieplne samochodu. Słowo „konieczne” nie jest przypadkowe. Jest używany, ponieważ ten system jest całkowicie autonomiczny bez użycia elektrycznego (ON) ics i jest w stanie otwierać i zamykać klapy w zależności od stanu termicznego podwozia i potrzeb aerodynamicznych. Ale jak to zrobiliśmy? Po raz pierwszy zastosowaliśmy w super sportowym samochodzie Passive Shape Memory Alloys, metal z pamięcią termiczną, który zmienia swoją strukturę chemiczną i swój stan w zależności od temperatury. Użyliśmy go do wygenerowania ruchu - liniowego, a nie rotacyjnego. Pomaga zmniejszyć wagę, ponieważ nie wymaga uruchamiania hydraulicznego, elektrycznego ani mechanicznego ”.

„W tej chwili używamy tego materiału do otwierania i zamykania wylotu powietrza na pokrywie silnika, co pozwala nam zarządzać ciepłem wytwarzanym w tym obszarze bez zwiększania masy samochodu. W przyszłości materiały te będą dalej integrowane zarówno w trybie pasywnym, jak i aktywnym, z innymi nowymi i nieprzewidywalnymi funkcjami, które zostaną ujawnione z czasem. Zwłaszcza, gdy pamiętasz, że samochód korzysta z superkondensatorów ”- dodaje Paolo Mazzelli, lider projektu„ kilku samochodów ”i człowiek, który zarządzał rozwojem Sesto Elemento, Veneno i Centenario.

 

Wydaje się, że jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia…Premiera zupełnie nowego Lexusa LX
Premiery | 14.10.21

Premiera zupełnie nowego Lexusa LX

Flagowy SUV Lexusa LX 600, drugi model marki nowej generacji po modelu NX. Wyposażony w nowy 3,5-litrowy silnik V6 z podwójnym turbodoładowaniem.

Nissan Magnite zupełnie nowy SUV
Premiery | 21.10.20

Nissan Magnite zupełnie nowy SUV

Nissan zaprezentował dziś całkowicie nowy model Magnite SUV, łączący mocne osiągi, uderzający wygląd zewnętrzny i zaawansowane technologie. Model trafi do sprzedaży w Indiach na początku przyszłego roku.

Najlepszy rodzinny SUV według Toyoty, całkowicie nowy Grand Highlander
Premiery | 09.02.23

Najlepszy rodzinny SUV według Toyoty, całkowicie nowy Grand Highlander

Światowa premiera Toyoty Grand Highlander odbyła się na kilka godzin przed rozpoczęciem Chicago Auto Show 2023, jako najnowszy i największy dodatek do odnoszącej sukcesy gamy SUV-ów Toyoty.