Wiadomości | 11.10.23

Innowacyjny system napędowy pojazdu hybrydowego typu plug-in

Zwiększona wydajność w całkowicie nowym hybrydowym Dodge'u Hornet R/T. Jeden z 10 najlepszych silników i systemów napędowych w 2023 roku.


Innowacyjny system napędowy pojazdu hybrydowego typu plug-in

1,3-litrowa, turbodoładowana jednostka I-4 PHEV w Dodge'u Hornet R/T zdobywa wyróżnienie już w pierwszym roku dostępności. Jednostka napędowa PHEV Hornet R/T osiąga 288 KM i 383 lb-ft momentu obrotowego, zawiera silnik BSG oraz 90-kW silnik elektryczny na tylnej osi. Innowacyjna funkcja PowerShot dostarcza dodatkowe 30 KM na 15 sekund, skracając standardowy czas przyspieszenia od 0 do 60 mph o 1,5 sekundy BEV i elektryfikowane systemy napędowe odgrywają kluczową rolę w strategicznym planie Stellantis Dare Forward 2030.

 

Innowacyjny system napędowy pojazdu hybrydowego typu plug-in Dodge Hornet R/T 2024, pierwszego elektrycznego pojazdu o wysokich osiągach od Dodge, został ogłoszony laureatem nagrody Wards 10 Best Engines and Propulsion Systems w 2023 roku. To siódmy rok z rzędu, gdy produkt Stellantis znajduje się na prestiżowej liście zwycięzców.

 

Uhonorowana jednostka napędowa łączy 1,3-litrowy silnik turbo I-4 z dwoma silnikami elektrycznymi, dostarczając wyjście systemu na poziomie 288 KM i 383 lb-ft momentu obrotowego. Pakiet baterii litowo-jonowych o pojemności 15,5 kWh umożliwia przejechanie ponad 30 mil na energii elektrycznej. Hornet R/T zawiera funkcję wydajności PowerShot, która dostarcza dodatkowe 30 KM i dostarcza moment obrotowy natychmiast po uruchomieniu. PowerShot skraca standardowe czasy przyspieszenia od 0 do 60 mph o 1,5 sekundy, zwiększając moc i przyspieszenie za pomocą 15-sekundowych wybuchów dodatkowej mocy dostarczanej przez baterię i silnik elektryczny, co sprawia, że jest to najszybszy i najmocniejszy pojazd użytkowy w segmencie.

 

BEV i elektryfikowane systemy napędowe odgrywają kluczową rolę w planie strategicznym Dare Forward 2030, który zobowiązuje Stellantis do obniżenia swojego globalnego śladu węglowego o 50% do 2030 roku i do prowadzenia w przemyśle transportowym, osiągając netto zero węgla do 2038 roku. Obejmuje plany osiągnięcia 100% mieszanki sprzedaży BEV w Europie i 50% mieszanki sprzedaży BEV w samochodach osobowych i lekkich pojazdach dostawczych w Stanach Zjednoczonych do 2030 roku. Pierwsze BEV-y Stellantis w Ameryce Północnej, Ram ProMaster i Fiat 500e, pojawią się na początku 2024 roku.

 

Modele PHEV od Stellantis nadal cieszą się popularnością, przy czym całkowita sprzedaż PHEV w Ameryce Północnej wzrosła ponad dwukrotnie w pierwszej połowie 2023 roku do 66 000 jednostek, a Stellantis stało się najlepiej sprzedającym producentem samochodów w USA w kategorii PHEV.Tylko 50 sztuk Nissana GT-R 50 od Italdesign
Premiery | 21.05.20

Tylko 50 sztuk Nissana GT-R 50 od Italdesign

Italdesign wprowadza na rynek pierwszego produkcyjnego Nissana GT-R 50, który jest wynikiem współpracy z japońskim producentem samochodów, która rozpoczęła się w 2018 roku od stworzenia prototypu o tej samej nazwie.

Kolekcja samochodów George'a Foremana wystawiona na aukcji
Wiadomości | 16.11.23

Kolekcja samochodów George'a Foremana wystawiona na aukcji

George Foreman, były złoty medalista olimpijski i dwukrotny mistrz świata wagi ciężkiej sprzedaje 52 samochody klasyczne, entuzjastyczne, muskularne i sportowe.

Odrestaurowany retro-futurystyczny Hyundai Pony Coupe
Concept Cars | 19.05.23

Odrestaurowany retro-futurystyczny Hyundai Pony Coupe

Przywrócony do życia przez Hyundai Motor Company koncepcyjny model Pony Coupe ma swoją światową premierę prawie 50 lat po pierwotnym debiucie nad włoskim jeziorem Como.