Wiadomości | 11.10.23

Innowacyjne systemy hamulcowe dla elektrycznych pojazdów

Samochody elektryczne hamują inaczej niż ich odpowiedniki z silnikami spalinowymi, wykorzystując silnik elektryczny do odzyskiwania energii hamowania.


Innowacyjne systemy hamulcowe dla elektrycznych pojazdów

Elektryfikacja pojazdów wnosi nowe wyzwania dla systemów hamulcowych. Samochody elektryczne hamują inaczej niż ich odpowiedniki z silnikami spalinowymi, a także w dużej mierze robią to automatycznie, wykorzystując silnik elektryczny do odzyskiwania energii hamowania. Dzięki wysokiej skuteczności rekuperacji, hamulec jest rzadko używany w wielu codziennych sytuacjach jazdy. Chociaż mogłoby się wydawać, że prowadzi to do długiej żywotności klocków i tarcz hamulcowych, w przypadku hamulców tarczowych dzieje się dokładnie odwrotnie. Niska częstotliwość używania sprawia, że są one bardziej podatne na korozję i po dłuższych okresach nieaktywacji tracą moc hamowania, która musi być dostępna w 100% zawsze, gdy jest potrzebna.

 

W kontekście systemów hamulcowych dla samochodów elektrycznych, firma Continental postawiła na sprawdzoną zasadę: bębnowy hamulec EPB-Si dla tylnej osi. Dzięki jego zamkniętej konstrukcji, praktycznie nie emituje on cząstek, jest odporny na korozję i wymaga niewielkiej konserwacji. Zintegrowany elektryczny hamulec postojowy oferuje także znaczną swobodę i więcej opcji przy projektowaniu wnętrza pojazdu. Co więcej, system jest skalowalny i nadaje się do pojazdów ważących w niektórych przypadkach ponad 3,5 tony.

 

Przyszłe systemy hamulcowe muszą być w stanie robić więcej niż „tylko” bezpiecznie hamować pojazd. Muszą również znacząco przyczyniać się do efektywności i spełniać nowe wymagania dla jazdy zautomatyzowanej. Innym rozwojem Continental w tej dziedzinie jest elektrohydrauliczny system hamulcowy MK C2. Wspiera on przejście do prawdziwego hamulca typu brake-by-wire, gdzie pedał hamulca jest odłączony od rzeczywistego generowania ciśnienia. Gdy pozycja pedału jest wykrywana elektronicznie, wysokowydajny motor generuje wzmacniane ciśnienie hamulcowe i jest w stanie zahamować pojazd w ułamkach sekundy. MK C2 osiąga do około 30% wyższą efektywność podczas rekuperacji. Podczas jazdy zautomatyzowanej zgodnie z poziomem SAE 3 lub wyższym, MK C2 może z kolei generować znaczne dynamiczne ciśnienie hamulcowe w milisekundach, gdy tylko system automatyki lub system wsparcia tego wymaga.Mitsubishi XRT Concept zadebiutował na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Bangkoku 2023
Concept Cars | 22.03.23

Mitsubishi XRT Concept zadebiutował na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Bangkoku 2023

Pierwsza zapowiedź szóstej generacji najlepiej sprzedającego się modelu Mitsubishi Motors, średniej wielkości pickupa L200 pod roboczą nazwą Mitsubishi XRT Concept.

Kierowco jedź bezpiecznie! Kilka ważnych informacji
Wiadomości | 06.04.23

Kierowco jedź bezpiecznie! Kilka ważnych informacji

W okresie Świąt Wielkanocnych spodziewane jest wzmożone natężenie ruchu na drogach krajowych. Jak zawsze przyda się rozwaga i rozsądek na drodze.

Acura Integra nowej generacji, której nie kupisz w Polsce
Wiadomości | 12.03.22

Acura Integra nowej generacji, której nie kupisz w Polsce

Integra charakteryzuje się dynamicznym, sportowym designem z linią dachu przypominającą coupe i ekskluzywnym w tym segmencie stylem nadwozia typu liftback.