Wiadomości | 24.12.23

Hyundai i Kia opracowują technologię zintegrowanych łańcuchów śniegowych ze stopu z pamięcią kształtu

Technologia opon zintegrowanych z łańcuchami śniegowymi wykorzystuje moduły ze stopu z pamięcią kształtu umieszczone wewnątrz koła i opony.

Hyundai Motor Company i Kia Corporation zaprezentowały nową technologię opon zintegrowanych z łańcuchami śniegowymi, która ułatwia zachowanie bezpieczeństwa w zimowych warunkach jazdy.

 

Technologia opon zintegrowanych z łańcuchami śniegowymi wykorzystuje moduły ze stopu z pamięcią kształtu umieszczone wewnątrz koła i opony. Moduły te wystają, pełniąc rolę „łańcucha śniegowego” po odebraniu sygnału elektrycznego.

 

W przeciwieństwie do tradycyjnych łańcuchów śniegowych, które są skomplikowane w montażu i demontażu, technologia ta automatycznie uruchamia łańcuchy śniegowe ze stopu z pamięcią kształtu po naciśnięciu przycisku, pomagając poprawić bezpieczeństwo w warunkach śnieżnych.

 

Technologia opon zintegrowanych z łańcuchami śniegowymi obejmuje zespół koła i opony wyposażony w promieniowe rowki rozmieszczone w regularnych odstępach, jak pizza, z modułami wykonanymi ze stopu z pamięcią kształtu umieszczonymi w tych kanałach.

 

Technologia ta wykorzystuje zdolność stopu z pamięcią kształtu do powrotu do pierwotnego kształtu po przyłożeniu prądu elektrycznego. Podczas normalnej jazdy znajdujący się wewnątrz koła stop z pamięcią kształtu zostaje sprasowany do kształtu litery „L” i nie styka się z nawierzchnią drogi. Kiedy sterownik aktywuje tę funkcję, przykładany jest prąd elektryczny, który powoduje powrót stopu z pamięcią kształtu do pierwotnego profilu; materiał tworzy kształt litery „J”, wypychając moduł z opony tak, aby nawiązał kontakt z nawierzchnią, poprawiając przyczepność, stabilność i bezpieczeństwo na zaśnieżonych drogach.

 

Jeśli powierzchnia opony jest zużyta do wysokości modułu w normalnym trybie jazdy na skutek znacznego zużycia opony, kierowcy mogą łatwo rozpoznać tę degradację, aby nie przegapić cyklu wymiany opony.

 

Technologia ta oczekuje na opatentowanie zarówno w Korei Południowej, jak i w USA. Hyundai Motor i Kia planują rozważyć masową produkcję opon po dalszym rozwoju technologicznym, testach trwałości i wydajności oraz przeglądzie przepisów.Mini telewizja od Porsche
Wiadomości | 16.05.20

Mini telewizja od Porsche

Porsche poszerza swoją ofertę cyfrowej komunikacji. Po raz pierwszy producent samochodów sportowych ze Stuttgartu zaprezentuje światowej publiczności dwa nowe warianty modelu 911 na własnym internetowym kanale telewizyjnym.

Zobacz trailer do naszej najnowszej produkcji wideo
Concept Cars | 16.05.20

Zobacz trailer do naszej najnowszej produkcji wideo

Samochody koncepcyjne i historia, która się za nimi kryje. Przedstawiamy zapowiedź wideo do pierwszego z serii filmów o samochodach koncepcyjnych. Autorska produkcja Auto Show Media pokazująca kulisy pracy nad projektami samochodów koncepcyjnych.

Hiszpańska marka zaprezentowała odświeżonego SEAT-a Ateca
Premiery | 15.06.20

Hiszpańska marka zaprezentowała odświeżonego SEAT-a Ateca

Nowa Ateca wyróżnia się jeszcze wyższym poziomem bezpieczeństwa, bardziej wyrazistym designem i pełną łącznością z otoczeniem sieciowym. Klienci zyskali również dostęp do nowej gamy wydajnych napędów oraz nowej wersji Xperience.