MotorSport | 08.07.21

Ford i M-Sport zaprezentowali dziś prototyp nowego samochodu rajdowego Puma Rally1

Wyposażony w hybrydowy układ napędowy typu plug-in, na bazie kompaktowego SUV-a Forda Pumy, zadebiutuje podczas Goodwood Festival of Speed.

Zespół M-Sport Ford World Rally Team zaprezentował dziś po raz pierwszy prototyp nowego samochodu rajdowego Puma Rally1, który zapoczątkuje ekscytującą nową erę zelektryfikowanej rywalizacji w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA (WRC) od 2022 roku.

 

Debiutujący publicznie na całym świecie podczas Goodwood Festival of Speed w West Sussex w Wielkiej Brytanii, M-Sport Ford Puma Rally1 jest wyposażony w hybrydowy układ napędowy nowej generacji, który płynnie łączy osiągi zwycięskiego, turbodoładowanego silnika benzynowego o pojemności 1,6 litra EcoBoost z wyrafinowany silnik elektryczny o mocy 100 kW i akumulator 3,9 kWh.

 

Ten nowy samochód rajdowy, odzwierciedla również zaangażowanie Forda w elektryfikację. Firma na początku tego roku ogłosiła, że do połowy 2026 roku 100 procent jej gamy samochodów osobowych w Europie będzie w pełni elektryczne lub hybrydowe typu plug-in. przejście na całkowicie elektryczne nastąpi do 2030 roku.

 

Elektryzujące osiągi prototypu Puma Rally1 będą demonstrowane w dniach 8-10 lipca na słynnym podjeździe pod wzgórze Goodwood, prowadzonym przez kierowcę M-Sport Ford WRT Adriena Fourmaux i kierowcę testowego M-Sport Ford Matthew Wilsona, zanim zostanie on wykorzystany jako samochód rozwojowy przed sezonem 2022.


Hybrydowy system Puma Rally1 działa na podobnych zasadach, co samochód drogowy Puma EcoBoost Hybrid. Układ napędowy przechwytuje energię traconą zwykle podczas hamowania i jazdy na wybiegu i przechowuje ją w akumulatorze, który może zasilać silnik elektryczny w celu zwiększenia efektywności paliwowej samochodu drogowego lub zwiększenia osiągów – w przypadku Puma Rally1 nawet 100 kW dla wielokrotnych doładowań do trzech sekund podczas jazdy wyczynowej.


Ford jest stałym partnerem M-Sport od 1997 roku, zapewniając sobie siedem Rajdowych Mistrzostw Świata FIA i ponad 1500 zwycięstw etapowych. Nowa Puma Rally1 zastąpi M-Sport Ford Fiesta WRC, który od czasu swojej premiery w 2017 roku zdobył trzy tytuły Rajdowych Mistrzostw Świata.Lotus Winter Driving Academy
MotorSport | 20.01.21

Lotus Winter Driving Academy

Jazda Lotus Evora GT410 na lodzie to świetny test niezawodności, a przede wszystkim świetna zabawa. Zobacz ekscytujące wideo.

Dacia Duster najbardziej wartościowym nowym samochodem w konkursie Auto Trader
Wiadomości | 02.07.20

Dacia Duster najbardziej wartościowym nowym samochodem w konkursie Auto Trader

Dacia Duster triumfuje nagrodą Best Value New Car Award 2020 od Auto Trader już drugi rok z rzędu.

KIA Forte, jeden z najlepiej sprzedających się modeli marki w Ameryce Północnej
Wiadomości | 13.10.21

KIA Forte, jeden z najlepiej sprzedających się modeli marki w Ameryce Północnej

Wersja GT-Line to kompaktowy sedan o mocy 200 KM ze standardową 7-biegową szybką zmianą biegów DCT zapewnia w pełni sportowy charakter samochodu.