MotorSport | 08.07.21

Ford i M-Sport zaprezentowali dziś prototyp nowego samochodu rajdowego Puma Rally1

Wyposażony w hybrydowy układ napędowy typu plug-in, na bazie kompaktowego SUV-a Forda Pumy, zadebiutuje podczas Goodwood Festival of Speed.

Zespół M-Sport Ford World Rally Team zaprezentował dziś po raz pierwszy prototyp nowego samochodu rajdowego Puma Rally1, który zapoczątkuje ekscytującą nową erę zelektryfikowanej rywalizacji w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA (WRC) od 2022 roku.

 

Debiutujący publicznie na całym świecie podczas Goodwood Festival of Speed w West Sussex w Wielkiej Brytanii, M-Sport Ford Puma Rally1 jest wyposażony w hybrydowy układ napędowy nowej generacji, który płynnie łączy osiągi zwycięskiego, turbodoładowanego silnika benzynowego o pojemności 1,6 litra EcoBoost z wyrafinowany silnik elektryczny o mocy 100 kW i akumulator 3,9 kWh.

 

Ten nowy samochód rajdowy, odzwierciedla również zaangażowanie Forda w elektryfikację. Firma na początku tego roku ogłosiła, że do połowy 2026 roku 100 procent jej gamy samochodów osobowych w Europie będzie w pełni elektryczne lub hybrydowe typu plug-in. przejście na całkowicie elektryczne nastąpi do 2030 roku.

 

Elektryzujące osiągi prototypu Puma Rally1 będą demonstrowane w dniach 8-10 lipca na słynnym podjeździe pod wzgórze Goodwood, prowadzonym przez kierowcę M-Sport Ford WRT Adriena Fourmaux i kierowcę testowego M-Sport Ford Matthew Wilsona, zanim zostanie on wykorzystany jako samochód rozwojowy przed sezonem 2022.


Hybrydowy system Puma Rally1 działa na podobnych zasadach, co samochód drogowy Puma EcoBoost Hybrid. Układ napędowy przechwytuje energię traconą zwykle podczas hamowania i jazdy na wybiegu i przechowuje ją w akumulatorze, który może zasilać silnik elektryczny w celu zwiększenia efektywności paliwowej samochodu drogowego lub zwiększenia osiągów – w przypadku Puma Rally1 nawet 100 kW dla wielokrotnych doładowań do trzech sekund podczas jazdy wyczynowej.


Ford jest stałym partnerem M-Sport od 1997 roku, zapewniając sobie siedem Rajdowych Mistrzostw Świata FIA i ponad 1500 zwycięstw etapowych. Nowa Puma Rally1 zastąpi M-Sport Ford Fiesta WRC, który od czasu swojej premiery w 2017 roku zdobył trzy tytuły Rajdowych Mistrzostw Świata.Rozpoczęło się odliczanie do premiery nowego Volkswagena ID.7
Elektryczne | 06.04.23

Rozpoczęło się odliczanie do premiery nowego Volkswagena ID.7

Niecałe dwa tygodnie przed premierą Volkswagen podaje dalsze szczegóły dotyczące limuzyny ID.7 przeznaczonej do jazdy na długich dystansach.

Jaguar Vision Gran Turismo SV
Super Cars | 16.12.20

Jaguar Vision Gran Turismo SV

Najnowszy całkowicie elektryczny wirtualny samochód wyścigowy opracowany dla Gran Turismo przez Jaguar SV teraz zbudowany w prawdziwym świecie jako pełnowymiarowy projekt studyjny.

Nowy Nissan Qashqai
Wiadomości | 14.02.21

Nowy Nissan Qashqai

Przygotuj się! Został mniej niż tydzień do premiery nowego Nissana Qashqai!