Super Cars | 10.03.21

Dźwięki Lotusa Evija inspirowane brzmieniem silnika kultowego Type 49

Znanym brytyjski producent muzyczny, tworzy dźwięki dla całkowicie elektrycznego hipersamochodu Evija.

Patrick Patrikios napisał i wyprodukował dla Olly Murs, Sia, Britney Spears, Pixie Lott i wielu innych znanych na całym świecie gwiazd. W 2018 roku był nominowany do nagrody Brit Award za współpracę z Little Mix, a utwory, nad którymi pracował, były transmitowane ponad miliard razy.

 

Proces rozpoczął się od nagrania Type 49, który Patrick wprowadził do swojego komputera. Podczas cyfrowej manipulacji dźwiękiem on i zespół Lotus zdali sobie sprawę, że spowolnienie dźwięku silnika wytworzyło podobną częstotliwość do naturalnego dźwięku podczas jazdy wytwarzanego przez zaawansowany całkowicie elektryczny układ napędowy Evija.

 

„Dostosowałem prędkość odtwarzania i filtrowanie cyfrowe Type 49, aby wygenerować krajobraz dźwiękowy dla Evija - to był bardzo organiczny proces” - powiedział Patrick. „Wszyscy chcieliśmy czegoś, co wywołałoby emocjonalną więź między samochodem a kierowcą. Dźwięk ma ogromny wpływ na tworzenie i formowanie emocji, aby wzbogacić tę więź, która jest tak kluczową częścią doświadczenia Lotus. ”

 


Podstawowym zadaniem Patricka było wytworzenie zewnętrznego hałasu silnika Evija, który zaczyna wytwarzać ogromne brzmienie przy prędkości od 0-300 km na godzinę w czasie poniżej dziewięciu sekund. Jednak korzystając ze stworzonego przez siebie pejzażu dźwiękowego Evija, opracował również dzwonki i dźwięki do wszystkiego, od aktywacji kierunkowskazów po ostrzeżenie o zapięciu pasów.

 

Niewiele samochodów wyścigowych jakiejkolwiek marki sportów motorowych jest tak sławnych jak Lotus Type 49. Wygrał podczas swojego pierwszego wyścigu Formuły 1, Grand Prix Holandii 1967, z legendarnym kierowcą Jimem Clarkiem za kierownicą, a Type 49 był na pierwszym miejscu w pole position na każdym wyścig do końca sezonu. W następnym roku Graham Hill wygrał mistrzostwa kierowców F1 w Type 49.

 

Powstało tylko 12 egzemplarzy, a samochód na zawsze będzie kojarzony z dwoma światowymi debiutami. Typ 49 był pierwszym, w którym zastosowano całkowicie nowy silnik Cosworth-Ford DFV opracowany przez Lotus, który dominował w wyścigach Formuły 1 przez ponad dekadę, a także po raz pierwszy pojawił się kultowy czerwony, biały i złoty kolor Sponsor Lotus Gold Leaf, jedna z najbardziej rozpoznawalnych barw w sportach motorowych wszechczasów.Nissan JUKE Rally Tribute Concept
Concept Cars | 26.06.21

Nissan JUKE Rally Tribute Concept

Aby upamiętnić 50. rocznicę zwycięstwa Nissana w Rajdzie Safari kultowym 240Z, Nissan opublikował zdjęcia, które pokazują, jak wyglądałby współczesny samochód rajdowy Nissan oparty na modelu JUKE.

W setną rocznicę 24-godzinnego wyścigu Le Mans, Alpine zaprezentuje swój przyszły Hypercar na 2024 rok
MotorSport | 31.05.23

W setną rocznicę 24-godzinnego wyścigu Le Mans, Alpine zaprezentuje swój przyszły Hypercar na 2024 rok

Alpine zaprezentuje również samochód pokazowy A290_β oraz koncepcyjny Alpenglow i limitowaną edycję A110 R Le Mans.

Audi NSU Prinz (1971) z mocą e- tron
Tuning | 13.07.23

Audi NSU Prinz (1971) z mocą e- tron

Aby uczcić 150. rocznicę w zakładach Audi w Neckarsulm, dwunastu praktykantów zelektryfikowało klasyczny samochód wyprodukowany w 1971 roku wykorzystując komponenty z Audi e-tron i Audi Q7 TFSI e quattro.