Super Cars | 10.03.21

Dźwięki Lotusa Evija inspirowane brzmieniem silnika kultowego Type 49

Znanym brytyjski producent muzyczny, tworzy dźwięki dla całkowicie elektrycznego hipersamochodu Evija.

Patrick Patrikios napisał i wyprodukował dla Olly Murs, Sia, Britney Spears, Pixie Lott i wielu innych znanych na całym świecie gwiazd. W 2018 roku był nominowany do nagrody Brit Award za współpracę z Little Mix, a utwory, nad którymi pracował, były transmitowane ponad miliard razy.

 

Proces rozpoczął się od nagrania Type 49, który Patrick wprowadził do swojego komputera. Podczas cyfrowej manipulacji dźwiękiem on i zespół Lotus zdali sobie sprawę, że spowolnienie dźwięku silnika wytworzyło podobną częstotliwość do naturalnego dźwięku podczas jazdy wytwarzanego przez zaawansowany całkowicie elektryczny układ napędowy Evija.

 

„Dostosowałem prędkość odtwarzania i filtrowanie cyfrowe Type 49, aby wygenerować krajobraz dźwiękowy dla Evija - to był bardzo organiczny proces” - powiedział Patrick. „Wszyscy chcieliśmy czegoś, co wywołałoby emocjonalną więź między samochodem a kierowcą. Dźwięk ma ogromny wpływ na tworzenie i formowanie emocji, aby wzbogacić tę więź, która jest tak kluczową częścią doświadczenia Lotus. ”

 


Podstawowym zadaniem Patricka było wytworzenie zewnętrznego hałasu silnika Evija, który zaczyna wytwarzać ogromne brzmienie przy prędkości od 0-300 km na godzinę w czasie poniżej dziewięciu sekund. Jednak korzystając ze stworzonego przez siebie pejzażu dźwiękowego Evija, opracował również dzwonki i dźwięki do wszystkiego, od aktywacji kierunkowskazów po ostrzeżenie o zapięciu pasów.

 

Niewiele samochodów wyścigowych jakiejkolwiek marki sportów motorowych jest tak sławnych jak Lotus Type 49. Wygrał podczas swojego pierwszego wyścigu Formuły 1, Grand Prix Holandii 1967, z legendarnym kierowcą Jimem Clarkiem za kierownicą, a Type 49 był na pierwszym miejscu w pole position na każdym wyścig do końca sezonu. W następnym roku Graham Hill wygrał mistrzostwa kierowców F1 w Type 49.

 

Powstało tylko 12 egzemplarzy, a samochód na zawsze będzie kojarzony z dwoma światowymi debiutami. Typ 49 był pierwszym, w którym zastosowano całkowicie nowy silnik Cosworth-Ford DFV opracowany przez Lotus, który dominował w wyścigach Formuły 1 przez ponad dekadę, a także po raz pierwszy pojawił się kultowy czerwony, biały i złoty kolor Sponsor Lotus Gold Leaf, jedna z najbardziej rozpoznawalnych barw w sportach motorowych wszechczasów.Donkervoort pokazał model D8 GTO-JD70 w wersji Bare Naked Carbon Edition
Tuning | 28.07.20

Donkervoort pokazał model D8 GTO-JD70 w wersji Bare Naked Carbon Edition

Ponad połowa wszystkich 70 planowanych sztuk modeu JD70 - po jednym na każdy rok dotychczasowego życia założyciela Joopa Donkervoorta - została sprzedana, a część została zamówiona w specjalnej karbonowej edycji.

Formuła 1 Grand Prix Hiszpanii trening Piątek
MotorSport | 07.05.21

Formuła 1 Grand Prix Hiszpanii trening Piątek

Od 1991 roku jest to prawdopodobnie najbardziej znane miejsce dla każdego, kto kiedykolwiek jeździł w Formule 1.

Porsche Vision Renndienst, minivan od Porsche?
Concept Cars | 26.07.21

Porsche Vision Renndienst, minivan od Porsche?

Czego kierowcy Porsche mogą oczekiwać od wnętrza przyszłości? Niecodzienna koncepcja aranżacji wnętrza dla maksymalnie sześciu osób.