Wiadomości | 22.03.23

Dacia przechodzi do ofensywy i zapowiada nowy pojazd oparty na koncepcie Bigster

Konkurencyjna i niezwykle elastyczna produkuje sedany, hatchbacki i SUV-y z silnikami spalinowymi, alternatywne i hybrydowe, z napędem na dwa i cztery koła.

Podczas prezentacji planu strategicznego Renaulution 14 stycznia 2021 r. Dacia zaprezentowała Bigster Concept – samochód koncepcyjny, który otworzył nowe horyzonty dla gamy marki, szczególnie w segmencie C. Wierny duchowi Dacii, Bigster Concept to solidny i przestronny pojazd o długości 4,6 m, który oferuje wszystko, czego wymaga SUV w swoim segmencie. Ma wystartować w 2025 roku.

 

Tymczasem pierwszy model Dacii z segmentu C, Jogger, został zaprezentowany na targach IAA Mobility w Monachium we wrześniu 2021 r., odkrywając na nowo koncepcję przystępnego cenowo i wielofunkcyjnego pojazdu rodzinnego. Dostępny w wersji pięcio- i siedmioosobowej, Jogger doskonale odzwierciedla pozycję i ducha Dacii. Wielozadaniowy Jogger – charakteryzujący się wyjątkową przestronnością i modułowością oraz odważnym designem – to najbardziej przystępny samochód rodzinny na rynku. Występuje w wersjach z silnikiem benzynowym, LPG, a od stycznia 2023 r. Z silnikiem hybrydowym.


Konkurencyjna i niezwykle elastyczna platforma CMF-B ma kluczowe znaczenie dla strategii przemysłowej Dacii a zakłady przemysłowe w Rumunii i Maroku mają wszechstronne zdolności produkcyje:

różnych stylach nadwozia: sedany, hatchbacki i SUV-y w segmencie B i C.
modele wyposażone w silniki spalinowe, alternatywne i hybrydowe, gwarantujące zgodność ze zmieniającymi się przepisami.
pojazdów z napędem na dwa i cztery koła o długości od 4,1 m do 4,6 m.
Platforma ta zapewnia Dacii dużą elastyczność, pomagając marce przyspieszyć realizację biznesplanu, wesprzeć wdrożenie planu produktowego, a w szczególności rozpocząć ofensywę w segmencie C.

 

Fabryka Mioveni w Rumunii została otwarta w 1968 roku i jest historycznym zakładem produkcyjnym marki Dacia. Obecnie stał się wzorcowym kompleksem przemysłowym z jednostką montażu karoserii, mechaniką i podwoziem, odlewnią i platformą logistyczną. Obecnie w Mioveni produkowane są cztery modele tej marki: Duster, Sandero Stepway, Logan i Jogger. Od 2024 roku nowa generacja Dusterów będzie produkowana w Mioveni na platformie CMF-B. A od 2025 roku pojawi się nowy samochód Dacia; SUV segmentu C oparty na Bigster Concept.


Aby rozdzielić obciążenie między fabryki Dacii i pomóc marce przejść do ofensywy w segmencie C, gama Jogger, w tym Jogger HYBRID 140, będzie również produkowana w fabryce w Tanger w Maroku od drugiego kwartału 2024 roku.

 

Po rozpoczęciu działalności w 2012 roku zakład przemysłowy w Tanger rewolucjonizuje marokański przemysł motoryzacyjny, zerową emisją dwutlenku węgla i zerowymi zrzutami ścieków przemysłowych. Fabryka w Tanger produkuje również samochody z platformą CMF-B i produkuje głównie Dacię Sandero, najlepiej sprzedający się samochód klientom prywatnym w Europie od 2017 roku.Koncepcja Team Fordzilla P1. Wideo
Wiadomości | 27.08.20

Koncepcja Team Fordzilla P1. Wideo

Ford pokazał na gamescom 2020 pierwszy pojazd zaprojektowany we współpracy producenta samochodów i graczy. Zapowiedział również, że do końca tego roku zbuduje model w skali rzeczywistej, wspierając poszukiwania przez firmę podobieństw między światem wirtualnym i rzeczywistym.

Jogger HYBRID 140, pierwsza hybryda Dacii
Wiadomości | 23.12.22

Jogger HYBRID 140, pierwsza hybryda Dacii

Jogger będzie wkrótce wyposażony w silnik HYBRID 140, który zawiera automatyczną skrzynię biegów i bezsprzęgłową skrzynię biegów, aby pozyskać nowych klientów.

Polestar 3 crossover wielkości Porsche Cayenne będzie produkowany w USA
Elektryczne | 16.06.21

Polestar 3 crossover wielkości Porsche Cayenne będzie produkowany w USA

Polestar, spółka zależna Volvo Car, rozpocznie produkcję w pełni elektrycznych pojazdów w USA pod koniec przyszłego roku.