Super Cars | 20.05.21

Bugatti Chiron Sport kontra Dassault Rafale Marine

Ostateczne, wysokooktanowe spotkanie pomiędzy czołowymi francuskimi maszynami to spektakl, który warto zobaczyć. Wideo.

Kierowca i pilot patrzą przed siebie, bardzo skoncentrowani. Czekają na sygnał startu. Słynny francuski Tricolor opada i chwilę później asfalt zaczyna wibrować. Obaj wyruszyli obok siebie. Kierowca i pilot patrzą w horyzont i idą na pełnym gazie. Przy oponach na gładkiej smole dwa silniki zapalają dopalacze i przysłowiowo rozświetlają czarną powierzchnię. Dwie maszyny rodziny i wspólnego dziedzictwa ryczą i znikają z pola widzenia w ciągu kilku sekund.

 

To początek niezwykłego pojedynku w Landivisiau w północno-zachodniej Francji: Bugatti Chiron Sport obok Dassault Rafale Marine. 1500 KM w porównaniu z 58.550 niutonami ciągu (5727 KM), supersportowy samochód w porównaniu z odrzutowcem marynarki wojennej. Dwa zaawansowane technologicznie produkty z Francji zajmują czołowe miejsce w swoich dziedzinach i reprezentują postęp techniczny dokonany po dziesięcioleciach prac rozwojowych w inżynierii samochodowej i lotniczej.

 

Dwóch zawodowców zajmuje kokpity - oficjalny pilot Bugatti Pierre-Henri Raphanel w Chiron Sport i kapitan fregaty Etienne w Rafale Marine. Wraz ze swoimi zespołami przygotowywali się do tego dnia od tygodni. Napięcie prowadzące do startu jest ogromne dla wszystkich zaangażowanych.


Dzięki wyjątkowym osiągom i niesamowitej prędkości maksymalnej Bugatti Chiron Sport jest prawie niezrównany w świecie motoryzacyjnym. Bugatti już wcześniej ścigał się z odrzutowcem. Veyron 16.4 zmierzył się z Eurofighter Typhoon w wyścigu dragsterów w 2007 roku. W obecnym pojedynku Bugatti Chiron Sport i Dassault Rafale Marine sprawdzają się w takich dyscyplinach jak przyspieszenie, moment obrotowy i hamowanie.

 

To skomplikowany proces, który obejmuje planowanie nawet w najdrobniejszych szczegółach. Nawet krótki lot wymaga obszernych przygotowań i działań następczych. „Precyzja i przygotowanie to wszystko. W Rafale Marine wszystko dzieje się bardzo szybko i każdy twój ruch musi być słuszny. To samo dotyczy Chiron Sport przy dużych prędkościach ”- wyjaśnia pilot Marynarki Wojennej Etienne. „Przy dużych prędkościach wszystko musi iść idealnie zarówno w Chiron Sport, jak iw Rafale Marine. Ponieważ pas startowy nie jest tak długi ani strasznie szeroki dla nas obojga. To porównanie będzie wyzwaniem dla każdego ”- dodaje Pierre-Henri Raphanel, oficjalny pilot Bugatti.Bestseller staje się jeszcze lepszy nowe Audi Q5
Wiadomości | 29.06.20

Bestseller staje się jeszcze lepszy nowe Audi Q5

Audi Q5 od lat jest jednym z najlepiej sprzedających się SUV-ów w segmencie średniej klasy premium na rynkach europejskich. A teraz Audi uczyniło go jeszcze lepszym i jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Kia przedstawia zupełnie nowego Sportage piątej generacji
Premiery | 06.07.21

Kia przedstawia zupełnie nowego Sportage piątej generacji

Całkowicie nowy Sportage jest wynikiem współpracy między główną światową siecią projektantów Kia w Korei, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Hiszpańska marka hipersamochodów Hispano Suiza wraca do Stanów Zjednoczonych
Super Cars | 10.03.22

Hiszpańska marka hipersamochodów Hispano Suiza wraca do Stanów Zjednoczonych

Amerykański kolekcjoner samochodów odebrał w ten weekend swój ekskluzywny samochód wykonany na zamówienie i zbudowany według jego własnych specyfikacji.