Wiadomości | 19.01.22

BMW kończy produkcję silnika V12

Na zakończenie produkcji kultowego silnika BMW stworzyło mocno limitowaną edycję opartą na modelu BMW M760i xDrive, będzie to 12 z ostatnich pojazdów BMW V12 stworzonych na rynek amerykański.


BMW kończy produkcję silnika V12


W czerwcu 2022 r. BMW wyprodukuje ostatni silnik V12, jaki kiedykolwiek został zamontowany w seryjnie produkowanym pojeździe drogowym BMW. Z tej okazji BMW zaoferuje The Final V12; limitowana seria 12 pojazdów dla klientów w USA. Opartych na BMW M760i xDrive, będzie to 12 z ostatnich pojazdów BMW V12 stworzonych na rynek amerykański i będzie wyróżniać się unikalnymi znaczkami, kołami oraz wyborem z szerokiej kolekcji kolorów nadwozia i tapicerki oferowanych przez BMW Individual.


BMW wprowadziło swój pierwszy drogowy silnik V12 w 1987 roku. Wolnossący, pięciolitrowy silnik M70 V12 posiadał pojedyncze wałki rozrządu, dwa zawory na cylinder i innowacyjną elektroniczną przepustnicę drive-by-wire. Bezwysiłkowy ciąg wytwarzany przez silnik V12 o mocy 295 KM był kluczem do tego, że oryginalne BMW 750iL stało się standardem, według którego mierzono wszystkie inne luksusowe sedany tamtych czasów.

 

Obecnie silnik V12 w Final V12 ma pojemność 6,6 litra i jest wyposażony w technologię BMW M TwinPower Turbo. Dwie turbosprężarki typu mono-scroll w połączeniu z bezstopniową regulacją zaworów (Double VANOS i Valvetronic) oraz precyzyjnym wtryskiem bezpośrednim zapewniają moc 601 KM w zakresie od 5500 do 6500 obr./min. Ten silnik wraz z 8-stopniową sportową automatyczną skrzynią biegów przyspiesza Final V12 od 0 do 100 km/h w zawrotne 3,6 sekundy.

 

Zewnętrznie Final V12 będzie można odróżnić od innych modeli Serii 7 po prostej, pogrubionej ikonie „V12” z tyłu. Specjalne 20-calowe obręcze kół ze stopów lekkich Style 760M z podwójnymi ramionami są pomalowane na wybrany przez klienta kolor Window Grey lub Jet Black, a następnie polerowane w celu uzyskania ciemnosrebrnego akcentu powierzchni. Koła otaczają potężne hamulce M Sport z niebieskimi lub czarnymi zaciskami.

 

Poruszając się do środka, na progach przy każdym progu drzwi widnieje napis „THE FINAL V12”, podobnie jak tabliczka na pokrywie wszechmocnego 12-cylindrowego silnika. Wykończenie BMW Individual w czarnym lakierze fortepianowym otacza wnętrze i zawiera tabliczkę umieszczoną na konsoli, upamiętniającą pojazd jako „1 OF 12”.

 

Final V12 będzie oferowany tylko w pełnej konfiguracji, obejmującej pakiet wspomagania jazdy BMW Professional, pakiet luksusowych tylnych siedzeń, panoramiczny dach LED Sky Lounge, adaptacyjne reflektory LED Icon ze światłem laserowym oraz system audio Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound. Aby nadać swojemu samochodowi wyjątkowo osobisty charakter, klienci mogą wybierać spośród ponad osiemdziesięciu kolorów nadwozia i kilku odcieni bogatej pełnej skóry Merino od BMW Individual.

 

Niedługo po odebraniu przez klienta dostawy, klient otrzyma zbudowane na zamówienie trofeum na biurko upamiętniające jego konkretny pojazd, rozpoznające specjalną farbę, skórę i numer identyfikacyjny pojazdu jako jeden z pojazdów The Final V12.

 

Dzięki Final V12 BMW ma niepowtarzalną okazję rozpoznać i docenić grupę entuzjastów, którzy przez lata wykazali się niesłabnącą pasją do najbardziej luksusowego sportowego sedana. W nadchodzących dniach klienci z długą historią posiadania serii V12 7 będą kontaktować się za pośrednictwem preferowanych centrów BMW z zaproszeniem do zakupu pojazdu. Produkcja ruszy w czerwcu 2022 roku, a dostawy spodziewane są w lipcu.Audi przedstawia koncepcyjny samochód Audi urbansphere concept
Concept Cars | 21.04.22

Audi przedstawia koncepcyjny samochód Audi urbansphere concept

Designerzy i inżynierowie stworzyli Audi urbansphere z myślą o wykorzystywaniu go w natężonym ruchu chińskich megamiast, jak i w centrum każdej metropolii na świecie.

CUPRA wprowadza na rynek odświeżoną wersję modelu Ateca
Premiery | 22.06.20

CUPRA wprowadza na rynek odświeżoną wersję modelu Ateca

CUPRA wprowadza na rynek odświeżoną wersję modelu Ateca, pierwszego samochodu z miedzianym logo na masce. Inżynierowie hiszpańskiej marki zadbali o jeszcze bardziej sportowy charakter, wyższy poziom bezpieczeństwa i większy komfort jazdy.

Hyundai następna generacja sportów motorowych
MotorSport | 12.02.21

Hyundai następna generacja sportów motorowych

Jak Hyundai Motorsport łączy osiągi i zrównoważony rozwój z wyścigami elektrycznymi.