Wiadomości | 11.05.23

Bagażniki dachowe. Jak uniknąć mandatu i co warto o nich wiedzieć?

Bagażniki dachowe to bardzo przydatny dodatek do samochodu. Jak wybrać taki bagażnik, ile może wynieść ciężar ładunku i jak się spakować, aby nie zapłacić mandatu?


Bagażniki dachowe. Jak uniknąć mandatu i co warto o nich wiedzieć?

Bagażniki dachowe to bardzo przydatny dodatek do samochodu. Pozwala on uzbroić dach w szereg rozwiązań pozwalających na przewożenie walizek, rowerów, a nawet kajaka. Jak wybrać taki bagażnik, ile może wynieść ciężar ładunku i jak się spakować, aby nie zapłacić mandatu?

 

Bagażnik dachowy to doskonały pomysł na łatwe i praktyczne zwiększenie możliwości transportowych samochodu osobowego. Dzięki niemu można przewieźć przedmioty, które w żaden sposób nie zmieszczą się w bagażniku samochodu. Decydując się na taki transport warto jednak pamiętać o przepisach związanych przewożeniem ładunku.

 

Przepisy obligują prowadzącego pojazd między innymi do zadbania o to, aby ładunek nie przekroczył dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu. Warto przy tym pamiętać o nośności dachu – maksymalny ciężar przewożonego na nim ładunku najczęściej wskazany jest w instrukcji obsługi.

 

Bagażnik dachowy nie jest również sposobem na przewożenie ponadgabarytowych ładunków. Co to oznacza? Całkowita szerokość pojazdu nie może przekraczać 2,55 m, a ładunek nie może wystawać z tyłu na odległość większą niż 2 m i z przodu na odległość większą niż 0,5 metra (i większą niż 1,5 m od siedzenia kierującego) – licząc od obrysu pojazdu. Wystające poza obrys pojazdu przedmioty należy oznaczyć zgodnie z obowiązującymi przepisami – np. z tyłu czerwoną chorągiewką, a z przodu pomarańczową.

 

Prawo o ruchu drogowym mówi ponadto, że przewożone rzeczy nie mogą naruszać stateczności pojazdu, utrudniać kierowania i nie mogą ograniczać widoczności drogi. Niestosowanie się do obowiązujących przepisów związanych z przewożeniem ładunku może prowadzić do mandatu.

 

Jak dobrać odpowiedni bagażnik dachowy? Bagażnik dachowy stanowi niezbędną bazę do zamontowania boxa dachowego, uchwytów rowerowych czy akcesoriów pozwalających na transport kajaka lub nart. Przed zakupem warto sprawdzić do jakiego modelu auta pasuje dany bagażnik. Część z oferowanych rozwiązań dedykowanych jest konkretnemu mocowaniu.

 

Jednym z praktyczniejszych akcesoriów, które można umieścić na bagażniku dachowym jest box dachowy. Zwiększa on ładowność samochodu, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo przewożonego bagażu. Można w nim przewozić z powodzeniem miękkie torby, sprzęty do letnich eskapad, a zimą – narty lub deski snowboardowe. Większość boksów dachowych wyposażona jest w wygodne zamykanie i otwieranie dzięki centralnemu zamkowi. Przy zakupie warto sprawdzić czy dany model ma dwustronne otwieranie – ułatwi to korzystanie podczas codziennej eksploatacji.

 

Natomiast dachowy bagażnik rowerowy to idealne rozwiązanie dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Jest prosty w obsłudze i łatwy w montażu. Sam bagażnik składa się z szyn – do nich mocowane są koła roweru. Specjalny uchwyt podtrzymuje natomiast ramę jednośladu.

 

Uzupełnieniem oferty akcesoriów, które można montować na bagażniku dachowym jest kosz bagażowy. Jest odporny na eksploatację w trudnych warunkach i idealny do przewozu nieporęcznych ładunków.

Jak widać nie tylko boxy dachowe i bagażniki rowerowe można montować na dachu samochodu. Bagażnik dachowy można wykorzystać praktycznie pod każdym względem. Dodatkowo istnieje szereg akcesoriów – np. taśmy montażowe, zestawy ograniczników, czy uchwyty do przewożenia drabiny, które czynią tą konstrukcję niesamowicie praktycznym i uniwersalnym elementem.Pierwsze zelektryfikowane Lamborghini Revuelto
Premiery | 29.03.23

Pierwsze zelektryfikowane Lamborghini Revuelto

Supersportowa hybryda o mocy 1015 KM z wolnossącym silnikiem V12 połączonym z ośmiobiegową, dwusprzęgłową poprzeczną skrzynią biegów i trzema silnikami elektrycznymi.

Dobre wieści z Motor City. W lipcu ujrzymy premierę nowego Forda Bronco
Wiadomości | 10.06.20

Dobre wieści z Motor City. W lipcu ujrzymy premierę nowego Forda Bronco

Ford oficjalnie zaktualizował stronę internetową, która informuje nas wszystkich, że w lipcu zobaczymy nowego Forda Bronco. Zobacz zwiastun wideo.

1949 godzin, 7 krajów europejskich i około 3700 km po prostu Abarth Tour of Europe
Wiadomości | 06.07.20

1949 godzin, 7 krajów europejskich i około 3700 km po prostu Abarth Tour of Europe

Dzisiejszy dzień ?Tour of Europe in 1949 Hours? rozpoczyna się ponownie od Turynu. Projekt jest ekscytującą europejską trasą na pokładzie Abarth 695 70 ° Anniversary, na wielostopniowej trasie o długości około 3700 km, z Holandii do Portugalii. Ponownie uruchamiamy potężny silnik limitowanej edycji stworzonej z okazji 70. urodzin marki Scorpion po dłuższym postoju w ciągu ostatnich kilku miesięcy z powodu blokady. Teraz jest gotowy, aby wrócić na trasę ?Tour of Europe in 1949 Hours?, świętowania historii marki Scorpion, a także zamiłowania do wyzwań i ciągłego poszukiwania wydajności.