Concept Cars | 27.01.23

Audi activesphere concept

Audi przedstawia crossovera, luksusowe coupe, mogące zmienić się w pick-upa z elektrycznym napędem i układem quattro.

Audi activesphere concept - czwarty model w serii, to kulminacja stworzonej przez markę Audi rodziny pojazdów koncepcyjnych Sphere. Ten czterodrzwiowy crossover coupé o zadziwiająco wszechstronnej stylistyce nadwozia, jest kolejnym po roadsterze Audi skysphere z 2021 roku, sedanie Audi grandsphere i Audi urbansphere space z kwietnia 2022 roku, członkiem tej rodziny. Mierzące 4,98 metra długości, niezwykle eleganckie auto z imponującym prześwitem i dużymi, 22-calowymi kołami zapowiadającymi jego terenowe inklinacje, jest czymś więcej niż zwykłym samochodem sportowym klasy luksusowej. Tył activesphere typu Sportback, może za naciśnięciem przycisku zmienić się w otwartą skrzynię ładunkową ("active back") - idealną do przewożenia sprzętu rekreacyjnego, czy sportowego typu narty i deski surfingowe.

 

Łącząc przeciwieństwa w idealną syntezę, Audi activesphere okazuje się wszechstronnym pojazdem rekreacyjnym, którego układ napędowy i zawieszenie sprawiają, że jest wyjątkowo sprawny zarówno na utwardzonej drodze, jak i poza nią. Kierownica i pedały pozwalają kierowcy aktywnie prowadzić samochód, a jednocześnie oferują możliwość autonomicznej jazdy, dzięki czemu czas spędzony w drodze może być bardziej relaksujący. Jako coupé, które jest równie eleganckie, co dynamiczne, samochód charakteryzuje się klasycznymi proporcjami i liniami. W ciągu zaledwie kilku sekund może jednak przekształcić się w picku-pa, idealnego do przewozu sprzętu sportowego - w skrzyni ładunkowej jest wystarczająco dużo miejsca nawet na dwa e-rowery.

 

Ten koncepcyjny samochód został wymyślony i zaprojektowany w Audi Design Studio w Malibu, zaledwie rzut kamieniem od legendarnej nadmorskiej drogi - Pacific Coast Highway. Kreatywne umysły stojące za tym projektem to kierownik studia Gael Buzyn i jego zespół. Buzyn tak opisuje ideę pojazdu: „Activesphere jest wyjątkowy. To nowy typ crossovera, który mądrze łączy elegancję Audi Sportback, praktyczność SUV-a i prawdziwe możliwości off-roadowe.”

 

Audi activesphere dołącza do rodziny pojazdów koncepcyjnych Sphere, bazując na modułowym systemie płyty PPE marki Audi, zapewniającej pojazdowi elektrycznemu napęd i technologię szybkiego ładowania. Nie emitując lokalnie żadnych zanieczyszczeń, z zasięgiem ponad 600 km i z niezwykle szybkim dzięki instalacji 800 V czasem ładowania, samochód łączy w sobie zrównoważony rozwój, dynamikę i zdolność do pokonywania długich dystansów, tak charakterystyczną dla najnowocześniejszych pojazdów elektrycznych.

 

Oliver Hoffmann, członek zarządu AUDI AG ds. rozwoju technicznego podkreśla: „Pojazdy koncepcyjne rodziny Sphere prezentują naszą wizję mobilności premium przyszłości. Przeżywamy zmianę paradygmatu, zwłaszcza jeśli chodzi o wnętrza przyszłych modeli Audi. Wnętrze staje się miejscem, w którym pasażerowie czują się jak w domu i mogą jednocześnie łączyć się ze światem zewnętrznym. Najważniejszą innowacją techniczną w Audi activesphere jest nasza adaptacja rozszerzonej rzeczywistości na potrzeby mobilności. Audi dimensions tworzy idealną syntezę między otoczeniem, a cyfrową rzeczywistością.”

 

Możliwość autonomicznej jazdy w odpowiednim terenie to dla kierowcy i pasażerów nowy poziom wolności, który dzięki nowej technologii wyświetlaczy i nowej koncepcji obsługi, może być wykorzystany w activesphere na wiele sposobów. Innowacyjna koncepcja obsługi, Audi dimensions, wyświetlając w czasie rzeczywistym w polu widzenia pasażerów cyfrowe treści, łączy świat fizyczny i wirtualny, tworząc tzw. mixed reality.

 

Zaawansowane technologicznie zestawy okularowe dają widok rzeczywistego otoczenia i drogi, wyświetlając jednocześnie indywidualnie konfigurowane dla kierowcy i pasażerów trójwymiarowe treści i elementy interaktywne.

 

Oznacza to, że można w nich wyświetlić wszystkie informacje istotne dla kierowcy, takie jak status jazdy czy nawigacja. Użytkownicy zestawów we wnętrzu pojazdu ujrzą ukryte dla osób postronnych panele sterowania i inne wirtualne wyświetlacze o schludnym, minimalistycznym designie. Optyka mixed reality daje użytkownikom możliwość precyzyjnej interakcji z tymi rzeczywistymi, choć niewidocznymi strefami dotykowymi, ponieważ zestawy okularowe w czasie rzeczywistym reagują na gest dotyku użytkowników.

 

Jako samochód wielozadaniowy, Audi activesphere concept odpowiada na wysokie wymagania zorientowanej na przyszłość generacji klientów Audi - ludzi, dla których indywidualna mobilność i zrównoważony rozwój nie wykluczają się wzajemnie i tych, którzy oczekują od swojego pojazdu typowej dla marki estetyki i dynamizmu, w najwyższym stopniu połączonych z techniką przyszłości. Dla tych właśnie klientów Audi activesphere concept to fascynująca wizja przekraczania granic między tymi wymiarami.Mercedes-Maybach GLS 600 4MATIC czyli luksus zdefiniowany na nowo
Wiadomości | 20.08.20

Mercedes-Maybach GLS 600 4MATIC czyli luksus zdefiniowany na nowo

Mercedes-Maybach poszerza swoje portfolio o luksusowego SUV-a. GLS 600 4MATIC oferuje podróżującym niepowtarzalne doświadczenie luksusu, przestronną kabinę wykończoną najwyższej próby materiałami, wyśmienite wygłuszenie oraz dwa komfortowe zawieszenia do wyboru.

Ken Block sprzedaje swojego Forda F-150 z 1977 roku zwanego HOONITRUCK
Tuning | 16.06.21

Ken Block sprzedaje swojego Forda F-150 z 1977 roku zwanego HOONITRUCK

Legendarny Hoonitruck może być Twój za jedyne 1,100,000 dolarów. Zobacz wideo z prezentacji tego niesamowicie podrasowanego Forda.

Nowe BMW iX M60 bestia o maksymalnej mocy 619 KM
Elektryczne | 05.01.22

Nowe BMW iX M60 bestia o maksymalnej mocy 619 KM

Pierwszy samochód BMW M zaprojektowany od początku z myślą o elektromobilności, który łączy to, co najlepsze z trzech światów: BMW i, BMW X, BMW M.