Super Cars | 23.11.20

McLaren potwierdza nazwę hybrydowego supersamochodu nowej generacji

Nowy model Artura po raz pierwszy przenosi wiedzę McLarena o napędach elektrycznych na seryjnie produkowane supersamochody.

Supersamochód McLaren Artura trafi do sprzedaży w pierwszej połowie 2021 roku. Nowy model po raz pierwszy przenosi wiedzę McLarena o napędach elektrycznych na seryjnie produkowane supersamochody. High-Performance Hybrid (HPH) to nowy rozdział w historii marki.

McLaren Automotive zaprezentuje pełnię swoich umiejętności w budowaniu napędu hybrydowego w postaci klasy supersamochodów przy okazji premiery modelu McLaren Artura, wysokowydajnej hybrydy stworzonej na bazie wiedzy, doświadczenia i osiągnięć inżynieryjnych zgromadzonych przez ponad 50 lat tworzenia samochodów wyścigowych i drogowych.

 

Nowy w każdym aspekcie Artura oznacza początek kolejnej ery dla pionierskiej brytyjskiej firmy. Wiedza o napędach elektrycznych została pierwszy raz zaprezentowana w postaci McLarena P1TM – hybrydowego hipersamochodu, który zadebiutował w 2012 roku. Następnie zaś w modelu Speedtail Hyper-GT, który wszedł do produkcji w tym roku jako najszybszy dotychczas samochód McLarena z maksymalną prędkością 403 km/h (250 mph). To na jej gruncie powstał Artura, pierwszy supersamochód z serii wysokowydajnych hybryd nowej generacji (High-Performance-Hybrid).

 

“Każdy element modelu McLaren Artura jest całkowicie nowy – od konstrukcji platformy i napędu HPH po karoserię, wnętrze i awangardowy interfejs dla kierowcy – ale czerpie z wieloletniego doświadczenia McLarena w tworzeniu technologii dla superlekkich samochodów wyścigowych i drogowych, które teraz wykorzystujemy do elektryfikacji klasy supersamochodów.”

Mike Flewitt, Chief Executive Officer, McLaren Automotive

 

Nowy McLaren Artura to także premiera kompaktowego, podwójnie doładowanego silnika benzynowego V6 zaprojektowanego tak, aby współpracował z motorem elektrycznym w ramach ultralekkiego napędu HPH. Zachowuje on osiągi silników V8 o większej pojemności, ale posiada dodatkową zaletę w postaci wyższego momentu dostępnego od niższych obrotów, aby zapewnić lepsze przyspieszenie. Artura może również korzystać wyłącznie z silnika elektrycznego podczas bezemisyjnych przejażdżek po mieście.

 

To pierwszy samochód zbudowany na nowej platformie przystosowanej do napędu elektrycznego, którą zaprojektowano i wyprodukowano w McLaren Composites Technology Centre w Wielkiej Brytanii, co dodatkowo podkreśla przywiązanie McLarena do reguł superlekkiej inżynierii, która posiada swoje korzenie w motorsporcie. Dodatkowa masa systemu HPH została w znacznym stopniu skompensowana wykorzystaniem oszczędzających wagę technologii w podwoziu, karoserii i napędzie. Ponadto karbonowa ultralekka konstrukcja McLarena - McLaren Carbon Lightweight Architecture (MCLA)- będąca w sercu modelu McLaren Artura, daje mu przewagę i stanowi bazą dynamicznej doskonałości przynależnej każdemu McLarenowi.Volvo wprowadza nowy, całkowicie elektryczny model Volvo C40 Recharge
Premiery | 02.03.21

Volvo wprowadza nowy, całkowicie elektryczny model Volvo C40 Recharge

Pierwszy model Volvo sprzedawany wyłącznie online.

Premiera Volkswagena ID. LIFE concept na Targach Motoryzacyjnych IAA Mobility w Monachium
Concept Cars | 10.09.21

Premiera Volkswagena ID. LIFE concept na Targach Motoryzacyjnych IAA Mobility w Monachium

Volkswagen prezentuje kompaktowy crossover koncepcyjny i obiecuje poszerzyć portfolio małych samochodów elektrycznych już od 2025 r.

Aston Martin VANTAGE F1 Edition
Tuning | 22.03.21

Aston Martin VANTAGE F1 Edition

Oparty na modelu Vantage jako oficjalnego samochodu bezpieczeństwa Formuły 1. Korzysta z pakietu ulepszeń silnika, podwozia i aerodynamiki. Dostawy rozpoczną się w maju 2021 roku.