Wiadomości | 30.01.23

75 lat sportowych samochodów Porsche, historia sukcesu

W 1948 roku Ferry Porsche zrealizował swoje marzenie o samochodzie sportowym: wraz ze swoim zespołem wyprodukował Porsche 356 No.1 Roadster.


75 lat sportowych samochodów Porsche, historia sukcesu

Porsche Vision 357 – hołd dla 356 – jest tego najlepszym przykładem i można go zobaczyć po raz pierwszy w Berlinie. Dzięki niemu zespół Style Porsche wprowadza monolityczny design do teraźniejszości i pokazuje możliwe implementacje przyszłej filozofii projektowania: uderzającym przykładem jest konsekwentne ulepszanie sygnatury świetlnej, która jest zarówno progresywna, jak i wizjonerska w sposobie, w jaki wskazuje na przyszłość. Podstawowa koncepcja odzwierciedla wzajemne oddziaływanie tradycji i innowacji: jak dziś może wyglądać marzenie Ferry'ego Porsche o samochodzie sportowym?

 

„Dzięki Porsche Vision 357 stworzyliśmy wyjątkowy prezent urodzinowy. Podkreśla to znaczenie naszego DNA projektowego opartego na modelu 356” – mówi Michael Mauer, wiceprezes Style Porsche. „Studium jest próbą spójnego połączenia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Proporcje przypominają model historyczny, a detale wizualizować widok w przyszłość”. Zbudowany na platformie 718 Cayman GT4 RS o mocy 368 kW, Porsche Vision 357 reprezentuje wybitne osiągi samochodu sportowego.

 

Design od samego początku był podstawowym elementem legendy Porsche. Wizjonerskie studia i samochody koncepcyjne tworzą podstawę niepowtarzalnego i innowacyjnego designu. „Twórcze myślenie o przyszłości jest jednym z podstawowych obowiązków Style Porsche. Studia koncepcyjne to pula pomysłów, które zasilają projekt jutra” — mówi Mauer. „Nieustannie odbywamy koncepcyjną podróż w przyszłość mobilności. Wielokrotnie historia marki służy jako źródło inspiracji. Spojrzenie wstecz na naszą tradycję za pomocą przyszłego samochodu koncepcyjnego nie jest tak paradoksalne, jak mogłoby się wydawać. Ważna jest również swoboda twórcza: tutaj mogą pojawić się wartościowe pomysły, które pomogą nam wyobrazić sobie naszą spójną filozofię projektowania w nowych, innowacyjnych kierunkach”.

 

Porsche kontynuuje obchody rocznicy na obrzeżach Stuttgartu podczas Retro Classics. Wiodące targi kultury samochodów zabytkowych odbywają się od 23 do 26 lutego. 9 czerwca w Muzeum Porsche w Stuttgarcie-Zuffenhausen zostanie otwarta obszerna wystawa specjalna. W dniach 10 i 11 czerwca Porsche Germany zwróci uwagę na rocznicę podczas „Festiwalu Marzeń” na torze Hockenheimring. W tamtejszym Porsche Experience Center producent samochodów sportowych zaprezentuje historię, teraźniejszość i przyszłość marki.

 

Odbędą się wystawy pojazdów, „Dream Talks”, występy na żywo, różne atrakcje tematyczne oraz mnóstwo innych atrakcji i fascynujących wrażeń dla miłośników Porsche, członków klubu Porsche, społeczności motoryzacyjnych, fanów i klientów w każdym wieku. Młodsi goście będą się świetnie bawić w strefie „Kids World”. „Festiwal Marzeń” oferuje również opcje noclegowe, ze specjalnie wyznaczoną strefą „van”. Dużą rolę odegra sport motorowy: oprócz transmisji na żywo z 24-godzinnego wyścigu Le Mans, obecne będą również Porsche Carrera Cup Deutschland, Porsche Carrera Cup Benelux i ADAC GT Masters.

 

Historia sukcesu „75 lat samochodów sportowych Porsche” będzie również celebrowana w Petersen Automotive Museum w Los Angeles, najwyżej położonej wystawie motoryzacyjnej na świecie na Grossglockner oraz w Szwajcarskim Muzeum Transportu w Lucernie. Ponadto materiały z wystawy „Driven by Dreams” zostaną przewiezione do ponad 60 miejsc w Europie i Stanach Zjednoczonych w „Heritage Truck” specjalnie zaprojektowanym na rok jubileuszowy. Zwieńczeniem ogólnoświatowych działań jest festiwal samochodowy „Rennsport Reunion” w Kalifornii od 28 września do 1 października.


W jubileuszowym roku „75 lat Porsche Sports Cars” są jeszcze dwie inne ważne rocznice: 60. rocznica 911 i 100. rocznica 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Od czasu prezentacji na Międzynarodowym Salonie Samochodowym (IAA) we wrześniu 1963 roku 911 olśniewa, a dzięki kultowemu designowi i niezrównanym wrażeniom z jazdy wpisała się w zbiorową pamięć fanów samochodów sportowych na całym świecie. Powody do świętowania mają także organizatorzy najbardziej znanego wyścigu długodystansowego na świecie: 10 i 11 czerwca na Sarthe będą obchodzić stulecie 24-godzinnego wyścigu Le Mans.

 

Każdy producent samochodów sportowych marzy o sukcesie na Circuit des 24 Heures du Mans, a Porsche ma szczególnie bliski związek z francuskim klasykiem wytrzymałościowym: marka odnosi największe sukcesy w Le Mans, a także jest jedynym uczestnikiem, który był reprezentowany w 24-godzinnym wyścigu nieprzerwanie od 1951 roku. W tym czasie firma odniosła 110 zwycięstw w klasach i 19 w klasyfikacji generalnej.Toyota Yaris wybrana samochodem roku
Wiadomości | 01.03.21

Toyota Yaris wybrana samochodem roku

Car Of The Year 2021 W tym prestiżowym konkursie wygrał mały miejski samochód Toyoty. Wideo z premiery.

Rozpoczęcie sprzedaży nowego Audi RS 3 LMS
Tuning | 02.09.21

Rozpoczęcie sprzedaży nowego Audi RS 3 LMS

Druga generacja Audi RS 3 LMS jest gotowa dla klientów dostępna na zamówienie. Rozwiązania zorientowane na klienta, wysoka opłacalność ekonomiczna i pierwszorzędne bezpieczeństwo.

Genesis X Speedium Coupe, debiut samochodu koncepcyjnego w Nowym Jorku
Concept Cars | 21.04.22

Genesis X Speedium Coupe, debiut samochodu koncepcyjnego w Nowym Jorku

Zapowiedź, czego potencjalni właściciele Genesis mogą oczekiwać od następnej fali pojazdów elektrycznych tej marki.