Wiadomości | 03.03.23

25 lat Skody Octavia Combi

We wtorek 3 marca 1998 roku na Salonie Samochodowym w Genewie Skoda zaprezentowała nowe kombi, pod wieloma względami przekraczające granice niższej klasy średniej.


25 lat Skody Octavia Combi

3 marca 1998 r. Škoda pokazała pierwsza Octavię Combi nowoczesnej generacji na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie. Produkcja seryjna przyszłego bestsellera rozpoczęła się już kilka tygodni wcześniej, w lutym 1998 roku, w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym w Mladá Boleslav. W ciągu ostatnich 25 lat ten legendarny model stał się jednym z najbardziej udanych kombi w swojej kategorii w wielu krajach. Obecna czwarta generacja oferuje również wersje zelektryfikowane: hybrydowy układ napędowy typu plug-in w Octavii Combi iV oraz Octavia Combi e-TEC z technologią miękkiej hybrydy. Niektóre z tradycyjnych zalet praktycznej Skody Octavii Combi to doskonały stosunek ceny do wydajności, szeroka gama systemów wspomagających oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa czynnego i biernego. Po raz kolejny potwierdziły to w grudniu 2022 roku najbardziej wymagające testy Euro NCAP, ważne do 2028 roku.

 

Już od 1959 roku gama Octavii stanowi kamień milowy w ponad 127-letniej historii Škody. Jeszcze bardziej praktyczna wersja, Octavia Combi, z przestronnym i zmiennym nadwoziem kombi, oferująca zarówno zalety samochodu osobowego, jak i lekkiego samochodu dostawczego, została wprowadzona na rynek 11 września 1960 roku. W latach 1961-1971 z fabryki w Kvasinach wyjechało 54 100 takich samochodów. Jako podstawę dla Octavii, Skoda wykorzystała tradycyjną koncepcję ze szkieletową ramą podwozia i czterocylindrowym silnikiem benzynowym zamontowanym z przodu, napędzającym tylne koła. Solidna konstrukcja w połączeniu z prześwitem 175 mm sprawdziła się nawet w wymagających warunkach pracy.

 

Czwarta nowoczesna generacja bestsellera marki przekroczyła ćwierć miliona egzemplarzy dostarczonych klientom. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza Skoda Octavia Combi zdobyła łącznie ponad 2,8 miliona klientów.Ford Mustang najlepiej sprzedającym się samochodem sportowym
Wiadomości | 17.04.21

Ford Mustang najlepiej sprzedającym się samochodem sportowym

Legendarny Ford Mustang po raz kolejny jest najlepiej sprzedającym się samochodem sportowym na świecie dzięki zwiększonej sprzedaży na rynku europejskim.

Całkowicie nowy Nissan Pathfinder zjeżdża z linii montażowej
Wiadomości | 14.05.21

Całkowicie nowy Nissan Pathfinder zjeżdża z linii montażowej

Nowy Nissan Pathfinder pojawi się tego lata w salonach dealerów w całych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

BMW XM, całkowicie nowy potężny hybrydowy SUV typu plug-in
Premiery | 28.09.22

BMW XM, całkowicie nowy potężny hybrydowy SUV typu plug-in

BMW XM jest punktem kulminacyjnym ofensywy modelowej w jubileuszowym roku marki, a także pierwszym oryginalnym samochodem BMW M od czasu BMW M1.