Wiadomości | 03.03.23

25 lat Skody Octavia Combi

We wtorek 3 marca 1998 roku na Salonie Samochodowym w Genewie Skoda zaprezentowała nowe kombi, pod wieloma względami przekraczające granice niższej klasy średniej.


25 lat Skody Octavia Combi

3 marca 1998 r. Škoda pokazała pierwsza Octavię Combi nowoczesnej generacji na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie. Produkcja seryjna przyszłego bestsellera rozpoczęła się już kilka tygodni wcześniej, w lutym 1998 roku, w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym w Mladá Boleslav. W ciągu ostatnich 25 lat ten legendarny model stał się jednym z najbardziej udanych kombi w swojej kategorii w wielu krajach. Obecna czwarta generacja oferuje również wersje zelektryfikowane: hybrydowy układ napędowy typu plug-in w Octavii Combi iV oraz Octavia Combi e-TEC z technologią miękkiej hybrydy. Niektóre z tradycyjnych zalet praktycznej Skody Octavii Combi to doskonały stosunek ceny do wydajności, szeroka gama systemów wspomagających oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa czynnego i biernego. Po raz kolejny potwierdziły to w grudniu 2022 roku najbardziej wymagające testy Euro NCAP, ważne do 2028 roku.

 

Już od 1959 roku gama Octavii stanowi kamień milowy w ponad 127-letniej historii Škody. Jeszcze bardziej praktyczna wersja, Octavia Combi, z przestronnym i zmiennym nadwoziem kombi, oferująca zarówno zalety samochodu osobowego, jak i lekkiego samochodu dostawczego, została wprowadzona na rynek 11 września 1960 roku. W latach 1961-1971 z fabryki w Kvasinach wyjechało 54 100 takich samochodów. Jako podstawę dla Octavii, Skoda wykorzystała tradycyjną koncepcję ze szkieletową ramą podwozia i czterocylindrowym silnikiem benzynowym zamontowanym z przodu, napędzającym tylne koła. Solidna konstrukcja w połączeniu z prześwitem 175 mm sprawdziła się nawet w wymagających warunkach pracy.

 

Czwarta nowoczesna generacja bestsellera marki przekroczyła ćwierć miliona egzemplarzy dostarczonych klientom. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza Skoda Octavia Combi zdobyła łącznie ponad 2,8 miliona klientów.Wkrótce może pojawić się aż 160 nowych modeli samochodów elektrycznych
Wiadomości | 05.06.23

Wkrótce może pojawić się aż 160 nowych modeli samochodów elektrycznych

Według szacunków do 2030 roku udział samochodów elektrycznych w całkowitej sprzedaży nowych pojazdów w Europie wyniesie 24%.

Lamborghini Urus ustanawia nowy rekord produkcji w historii firmy
Wiadomości | 20.07.21

Lamborghini Urus ustanawia nowy rekord produkcji w historii firmy

Trzy lata po wprowadzeniu do sprzedaży Lamborghini Urus osiągnął niezwykły próg 15 000 wyprodukowanych samochodów.

100% elektryczny Citroen AMI
Wiadomości | 29.04.20

100% elektryczny Citroen AMI

27 lutego Citroën zaprezentował Ami, 100% electric, przełomowe i innowacyjne rozwiązanie mobilności w mieście dostępne dla wszystkich. Ami jest drugim pojazdem ofensywy elektrycznej rozpoczętej przez Citroëna w 2020 roku. Dzięki Ami Citroën oferuje wyjątkową odpowiedź na wyzwanie mobilności w mieście, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców miast. Ami to indywidualne rozwiązanie mobilności, jest w 100% elektryczny i dostępny dla wszystkich.