Wiadomości | 03.03.23

25 lat Skody Octavia Combi

We wtorek 3 marca 1998 roku na Salonie Samochodowym w Genewie Skoda zaprezentowała nowe kombi, pod wieloma względami przekraczające granice niższej klasy średniej.


25 lat Skody Octavia Combi

3 marca 1998 r. Škoda pokazała pierwsza Octavię Combi nowoczesnej generacji na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie. Produkcja seryjna przyszłego bestsellera rozpoczęła się już kilka tygodni wcześniej, w lutym 1998 roku, w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym w Mladá Boleslav. W ciągu ostatnich 25 lat ten legendarny model stał się jednym z najbardziej udanych kombi w swojej kategorii w wielu krajach. Obecna czwarta generacja oferuje również wersje zelektryfikowane: hybrydowy układ napędowy typu plug-in w Octavii Combi iV oraz Octavia Combi e-TEC z technologią miękkiej hybrydy. Niektóre z tradycyjnych zalet praktycznej Skody Octavii Combi to doskonały stosunek ceny do wydajności, szeroka gama systemów wspomagających oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa czynnego i biernego. Po raz kolejny potwierdziły to w grudniu 2022 roku najbardziej wymagające testy Euro NCAP, ważne do 2028 roku.

 

Już od 1959 roku gama Octavii stanowi kamień milowy w ponad 127-letniej historii Škody. Jeszcze bardziej praktyczna wersja, Octavia Combi, z przestronnym i zmiennym nadwoziem kombi, oferująca zarówno zalety samochodu osobowego, jak i lekkiego samochodu dostawczego, została wprowadzona na rynek 11 września 1960 roku. W latach 1961-1971 z fabryki w Kvasinach wyjechało 54 100 takich samochodów. Jako podstawę dla Octavii, Skoda wykorzystała tradycyjną koncepcję ze szkieletową ramą podwozia i czterocylindrowym silnikiem benzynowym zamontowanym z przodu, napędzającym tylne koła. Solidna konstrukcja w połączeniu z prześwitem 175 mm sprawdziła się nawet w wymagających warunkach pracy.

 

Czwarta nowoczesna generacja bestsellera marki przekroczyła ćwierć miliona egzemplarzy dostarczonych klientom. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza Skoda Octavia Combi zdobyła łącznie ponad 2,8 miliona klientów.Pierwsze spojrzenie na Ferrari Le Mans Hypercar
Wiadomości | 10.06.22

Pierwsze spojrzenie na Ferrari Le Mans Hypercar

Odliczanie się rozpoczęło. Po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat Ferrari powróci do wyścigów najwyższej klasy w 24-godzinnym Le Mans.

Nowy SsangYong Korando eMotion
Elektryczne | 16.06.21

Nowy SsangYong Korando eMotion

SsangYong Motors przyśpiesza rozwój nowych modeli, aby zabezpieczyć przyszłość. Produkcja pierwszego elektryka już się rozpoczęła.

Ken Block prezentuje swoją zelektryfikowaną bestię
MotorSport | 09.08.22

Ken Block prezentuje swoją zelektryfikowaną bestię

Audi S1 e-tron quattro Hoonitron. Projekt jedynego w swoim rodzaju, całkowicie elektrycznego pojazdu, inspirowanego historycznym Audi Sport quattro S1.