Wiadomości | 13.12.22

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny wydał dzisiaj wyrok w ważnej sprawie dla kierowców.


Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny oświadczył dzisiaj, iż zatrzymanie prawa jazdy w przypadku kierowania pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym jest niezgodne z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Chodzi o przepis wprowadzony nowelizacją Kodeksu karnego z 20 marca 2015 r., zgodnie z którym decyzja starosty jest wydawana wyłącznie na podstawie informacji organu kontroli ruchu drogowego. 


Dokument urzędowy o przekroczenia przepisów w ruchu drogowym, który wydaje organ kontroli ruchu drogowego (Policja) jest przekazywany właściwemu dla danej sprawy Staroście, który wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy jednocześnie nie prowadzi własnych ustaleń dotyczących faktu przekroczenia przepisów w ruchu drogowym i to właśnie tutaj wskazano nieprawidłowość.

 

W związku z tym osoba, której zostało zatrzymane prawo jazdy, jest wówczas pozbawiona jakiejkolwiek możliwości kwestionowania prawidłowości pomiaru prędkości stwierdzonego przez organ kontroli ruchu drogowego.

 

Jak wiemy na prawidłowość pomiaru prędkości pojazdu przez radar ma wpływ wiele czynników. Wśród nich możemy wymienić między innymi takie jak natężenie ruchu czy sposób usytuowania radarów przy drodze.
 

Stwierdzane nieprawidłowości dotyczą także pomiaru prędkości dokonanego przy użyciu wideorejestratora zamontowanego w pojeździe użytkowanym przez służbę zajmującą się ochroną bezpieczeństwa ruchu drogowego.Nadchodzi AC Cobra GT Roadster, przygotuj się na kwietniową premierę
Super Cars | 03.03.23

Nadchodzi AC Cobra GT Roadster, przygotuj się na kwietniową premierę

Prawdopodobnie najstarszy producent samochodów w Wielkiej Brytanii ze 122 letnią historią podał pierwsze informacje na temat swojego radykalnie przeprojektowanego kultowego samochodu sportowego.

Continental prezentuje funkcję wykrywania obecności dzieci pozostawionych w samochodzie
Wiadomości | 14.04.23

Continental prezentuje funkcję wykrywania obecności dzieci pozostawionych w samochodzie

Kiedy temperatura na zewnątrz sięga 30 stopni Celsjusza, temperatura w samochodzie może osiągnąć nawet 45 stopni w ciągu pół godziny. Może to doprowadzić do udaru cieplnego.

Chiński Baojun wprowadził na rynek chiński swoje dwa nowe elektryki
Elektryczne | 26.06.20

Chiński Baojun wprowadził na rynek chiński swoje dwa nowe elektryki

Baojun wprowadził wczoraj pojazdy elektryczne E300 i E300 Plus w sześciu wariantach cenowych, które mają zasięg 305 kilometrów.