Wiadomości | 13.12.22

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny wydał dzisiaj wyrok w ważnej sprawie dla kierowców.


Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny oświadczył dzisiaj, iż zatrzymanie prawa jazdy w przypadku kierowania pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym jest niezgodne z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Chodzi o przepis wprowadzony nowelizacją Kodeksu karnego z 20 marca 2015 r., zgodnie z którym decyzja starosty jest wydawana wyłącznie na podstawie informacji organu kontroli ruchu drogowego. 


Dokument urzędowy o przekroczenia przepisów w ruchu drogowym, który wydaje organ kontroli ruchu drogowego (Policja) jest przekazywany właściwemu dla danej sprawy Staroście, który wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy jednocześnie nie prowadzi własnych ustaleń dotyczących faktu przekroczenia przepisów w ruchu drogowym i to właśnie tutaj wskazano nieprawidłowość.

 

W związku z tym osoba, której zostało zatrzymane prawo jazdy, jest wówczas pozbawiona jakiejkolwiek możliwości kwestionowania prawidłowości pomiaru prędkości stwierdzonego przez organ kontroli ruchu drogowego.

 

Jak wiemy na prawidłowość pomiaru prędkości pojazdu przez radar ma wpływ wiele czynników. Wśród nich możemy wymienić między innymi takie jak natężenie ruchu czy sposób usytuowania radarów przy drodze.
 

Stwierdzane nieprawidłowości dotyczą także pomiaru prędkości dokonanego przy użyciu wideorejestratora zamontowanego w pojeździe użytkowanym przez służbę zajmującą się ochroną bezpieczeństwa ruchu drogowego.Toyota zaprezentowała nowy model Harrier dostępny w Japonii
Wiadomości | 14.04.20

Toyota zaprezentowała nowy model Harrier dostępny w Japonii

Toyota pokazała kolejną generację modelu Harrier (Urban SUV), który od 1997 roku jest liderem w tym segmencie sprzedaży pojazdów w Japonii oraz ogłosiła, że planuje sprzedaż nowego modelu Harrier około czerwca 2020 r. W wyraźnym odróżnieniu od innych SUV-ów Harrier łączy prostotę, elegancję i solidność w płynnej formie coupe. Wysokiej jakości wnętrze zapewnia poczucie bezpieczeństwa od pierwszej chwili w kabinie. Gdy pojazd jedzie, poczucie komfortu powstaje dzięki responsywnej jeździe, a cicha kabina w naturalny sposób prowadzi do przyjemnych rozmów z przyjaciółmi. Spędzanie czasu z nowym Harrier będzie wzbogacającym doświadczeniem.

Prezentacja nowej SKODY ENYAQ iV odbędzie się 1 września zarówno na żywo w Pradze, jak i w formule online
Elektryczne | 26.08.20

Prezentacja nowej SKODY ENYAQ iV odbędzie się 1 września zarówno na żywo w Pradze, jak i w formule online

Wydarzenie po raz pierwszy będzie transmitowane przy wykorzystaniu indywidualnie sterowanych kamer 360 stopni, które zagwarantują widzom poczucie fizycznego przebywania w obiekcie.

Nowy Mercedes-Benz CLA Coupe i CLA Shooting Brake
Wiadomości | 18.01.23

Nowy Mercedes-Benz CLA Coupe i CLA Shooting Brake

Dzięki licznym innowacjom i ulepszonemu wyposażeniu seryjnemu nowy Mercedes-Benz CLA nadal wyznacza trendy w segmencie samochodów kompaktowych.