Premiery | 27.08.21

Nowy Mercedes-Benz Citan świętuje swoją premierę na Caravan Salon Düsseldorf

Kompaktowe wymiary zewnętrzne w połączeniu z dużą ilością miejsca i dużą ładownością otwierają dla nowego Mercedesa Citana różnorodne możliwości zastosowania.


Nowy Mercedes-Benz Citan świętuje swoją premierę na Caravan Salon Düsseldorf

Nowy Citan to całkowicie nowe rozwiązanie. Pojazd posiada typowe dla marki DNA, na przykład pod względem niepowtarzalnego designu, łączności i bezpieczeństwa. Szczególnie kompaktowe wymiary zewnętrzne w połączeniu z przemyślaną ilością miejsca we wnętrzu otwierają również różnorodne możliwości w coraz bardziej popularnym segmencie zabudów mikro kamperów.


Nowy Mercedes Citan ma różnorodne możliwości zastosowania, zwłaszcza w miejskich dostawach i usługach. Jest dostępny zarówno jako Panel Van, jak i Tourer. Szeroko otwierane drzwi przesuwne po lewej i prawej stronie pojazdu, a także niski próg załadunkowy opcjonalnie umożliwiają wygodny dostęp do wnętrza i łatwy załadunek pojazdu. Wewnątrz pasażerowie będą mogli cieszyć się wygodnymi siedzeniami Citana Tourer. Poza wysoką funkcjonalnością i zmiennością, pojazd zapewnia kompleksowe wyposażenie bezpieczeństwa i wysoki komfort jazdy. Nowy kompaktowy van Citan będzie można zamawiać od połowy września 2021 roku. Przewiduje się, że cena katalogowa netto podstawowego modelu wyniesie mniej niż 20 000 euro.

 

Design nowego Mercedesa Citana wyróżnia wyważone proporcje i zmysłowy design powierzchni. Muskularne barki i efektowne nadkola podkreślają moc i emocjonalną atrakcyjność pojazdu – niezwykłe elementy stylistyczne dla małego vana. „Na pierwszy rzut oka nowy Citan jest wyraźnie widoczny jako członek rodziny Mercedes-Benz. Przejrzyste kształty o zredukowanych liniach i mocne powierzchnie wyrażają naszą filozofię zmysłowej czystości”, wyjaśnia Gorden Wagener, Chief Design Officer w Daimler Group.

 

Szczególnie rzucającym się w oczy aspektem we wnętrzu jest porywający, poziomy kształt deski rozdzielczej. Projektanci Mercedes-Benz czerpali inspirację z pełnego nadwozia, kunsztownie wygiętego podparcia deski rozdzielczej z profilu skrzydła. Decydującym aspektem było tutaj ciągłe, poziome pozycjonowanie. Wąskie skrzydło rozciąga się w poprzek wnętrza i daje poczucie dużej przestrzeni. Sam zespół przyrządów jest z tego wycięty. Ich kształt przypomina erodowany kamień. Powstała szczelina między skrzydłem a kamieniem tworzy praktyczny schowek, który zapewnia szybki dostęp do ważnych przyborów.

 

Citan łączy kompaktowe wymiary zewnętrzne (długość: 4498 mm) z dużą ilością miejsca. Dzięki wielu różnym wersjom i praktycznym detalom wyposażenia oferuje wiele różnych możliwości zastosowania i wygodny załadunek. Citan zostanie wprowadzony na rynek jako Van i Tourer. Później pojawią się kolejne warianty z długim rozstawem osi, a także wersja Mixto. Ale nawet w wariancie z krótkim rozstawem osi (2716 mm) Citan oferuje znacznie więcej miejsca w porównaniu z poprzednim modelem – na przykład Van długość przestrzeni ładunkowej wynosi 3,05 metra (z elastyczną ścianą działową).

Drzwi przesuwne to praktyczna funkcja, szczególnie na ciasnych parkingach. Nowy Citan jest dostępny z maksymalnie dwojgiem drzwi przesuwnych. Oferują szeroki otwór po obu stronach pojazdu mierzący 615 milimetrów. Wysokość otworu w przedziale ładunkowym wynosi 1059 milimetrów (obie liczby przedstawiają prześwit). Również z tyłu przestrzeń ładunkowa jest łatwo dostępna: próg ładunkowy furgonu z panelem znajduje się na wysokości 59 cm. Tymczasem dwie sekcje tylnych drzwi można zablokować pod kątem 90 stopni, a nawet przesunąć o 180 stopni na boki pojazdu. Drzwi są asymetryczne, przez co lewe drzwi są szersze i należy je najpierw otworzyć. Opcjonalnie furgon z panelem można zamówić również z tylnymi drzwiami z podgrzewanymi szybami i wycieraczką przedniej szyby. Na życzenie dostępna jest również klapa tylna, która w równym stopniu obejmuje te dwa elementy wyposażenia.


Tourer jest już standardowo wyposażony w tylną klapę z tylną szybą. Alternatywnie jest również dostępny z tylnymi drzwiami. Tylną kanapę można złożyć w proporcji 1/3 do 2/3. Liczne schowki i schowki ułatwiają codzienne użytkowanie Citana.

Oprócz stałej ściany działowej (dostępnej z oknem i bez) między kabiną kierowcy a przestrzenią ładunkową, Citan Furgon dostępny jest również w wersji składanej. Ta opcja sprawdziła się już w poprzednim modelu i od tego czasu została zoptymalizowana. Jeśli konieczne jest przetransportowanie długich przedmiotów, krata po stronie pasażera może zostać obrócona o 90 stopni, a następnie złożona w kierunku fotela kierowcy i zablokowana. Fotel pasażera można złożyć, aby uzyskać płaską powierzchnię. Krata zabezpieczająca ładunek jest wykonana ze stali i służy do ochrony kierowcy i pilota przed ładunkiem.Volkswagen Samochody Dostawcze pokazuje szkic nowego Multivana
Wiadomości | 06.05.21

Volkswagen Samochody Dostawcze pokazuje szkic nowego Multivana

To będzie zupełnie nowy Multivan, a Volkswagen Samochody Dostawcze już w czerwcu świętować będzie jego premierę.

Akademia SKODY wznawia pracę nad samochodem koncepcyjnym SCALA w wersji Spider
Concept Cars | 21.05.20

Akademia SKODY wznawia pracę nad samochodem koncepcyjnym SCALA w wersji Spider

Trzydziestu jeden studentów Akademii ŠKODY powróciło do pracy nad tworzeniem siódmego studenckiego samochodu koncepcyjnego. Po przymusowej przerwie studenci wraz z nauczycielami mogą powrócić do pracy nad kompaktowym modelem SCALA w wersji Spider.

ROHAN Metal Impala, Tokyo Auto Salon 2024
Tuning | 24.01.24

ROHAN Metal Impala, Tokyo Auto Salon 2024

Maszyna ta została wykonana ręcznie przez rzemieślników ROHAN przy użyciu specjalnych technik, takich jak malowanie metalu przy użyciu oryginalnej farby oraz technik specjalnych.