Wiadomości | 28.09.21

Najstarsze samochody w Europie jeżdżą po polskich drogach

Prawie 38 proc. jeżdżących po polskich drogach samochodów osobowych ma powyżej 20 lat, co jest najwyższym odsetkiem w Unii Europejskiej, wynika z danych Eurostatu.


Najstarsze samochody w Europie jeżdżą po polskich drogach

Europejski urząd statystyczny Eurostat opublikował raport na temat samochodów osobowych w krajach UE. Wynika z niego, że najstarsze samochody w Europie jeżdżą po polskich drogach. Aż 37,9 proc. posiadanych przez Polaków aut osobowych ma powyżej 20 lat. Na drugim miejscu w tej statystyce znalazła się Estonia (31,5 proc.), na trzecim Finlandia (26,9 proc.), zaś na czwartym Litwa (22,6 proc.).

 

Na przeciwnym krańcu skali sytuuje się Irlandia, gdzie aż 28,8 proc. jeżdżących po drogach samochodów osobowych ma poniżej dwóch lat. Nowymi autami przemieszczają się również mieszkańcy Luksemburga (23,7 proc.), Belgii (22,9 proc.) i Danii (22,6 proc.).

 

Najbardziej zmotoryzowanym państwem w UE jest Luksemburg. Na 1000 mieszkańców tego kraju przypada aż 681 samochodów osobowych. Następne miejsca pod tym względem zajmują Cypr (645), Finlandia i Polska (po 642).

 

Najmniej samochodów osobowych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców zarejestrowano w Rumunii (357), na Łotwie (381) i na Węgrzech (390).

 

W liczbach bezwzględnych najwięcej samochodów osobowych jeździ po niemieckich drogach – jest ich blisko 48 milionów. 40 milionów osobówek posiadają Włosi, zaś 32 mln Francuzi.

 

Między 2015 a 2019 rokiem liczba zarejestrowanych samochodów najbardziej wzrosła w Rumunii (+34 proc.). Na kolejnych miejscach pod tym względem znalazły się Litwa (+20 proc.), Węgry (+19 proc.),

Słowacja i Polska (+18 proc.).

Jedynym krajem UE, w którym liczba zarejestrowanych samochodów osobowych spadła w tym okresie jest Bułgaria. Pomiędzy 2015 a 2019 rokiem liczba jeżdżących po bułgarskich drogach aut zmniejszyła się o 11 proc.



Lexus prezentuje dwa koncepcyjne samochody elektryczne nowej generacji na Japan Mobility Show 2023
Elektryczne | 27.10.23

Lexus prezentuje dwa koncepcyjne samochody elektryczne nowej generacji na Japan Mobility Show 2023

Koncepcyjny elektryczny sedan LF-ZC to zapowiedź nowego modelu produkcyjnego na 2026 rok oraz koncept LF-ZL jako propozycja nowego flagowego SUV-a z bateryjnym napędem elektrycznym.

ErreErre Fuoriserie zmienia nową Giulię w starą. Pierwszy Retromod w czterodrzwiowym sedanie
Tuning | 06.11.23

ErreErre Fuoriserie zmienia nową Giulię w starą. Pierwszy Retromod w czterodrzwiowym sedanie

Aby uczcić 60. rocznicę powstania Alfy Romeo Giulia serii 105, firma ErreErre nasyciła nowoczesną Giulię Quadrifoglio DNA jej przodka. Wyniki są… mieszane.

Całkowicie nowa Kia Niro w trzech wersjach
Premiery | 21.04.22

Całkowicie nowa Kia Niro w trzech wersjach

Druga generacja crossovera Niro debiutuje w trzech wersjach, każdy bardziej skoncentrowany na designie i technologicznie wyposażony niż kiedykolwiek.