Super Cars | 11.03.22

MH2 to pierwsza koncepcja słowackiego samochodu wodorowego

Koncepcja wodorowa samochodu MH2 jest nośnikiem postępu, nowych wizji i pokazuje potencjał innowacyjny Słowacji.

Grupa MATADOR, jako lider słowackiego przemysłu, działa w branży motoryzacyjnej od ponad wieku i przekształciła swoje bogate doświadczenie w supersamochód sportowy z napędem wodorowym. 

 

Samochód koncepcyjny to najwyższy poziom samochodu pokazowego, więc nie jest jeszcze w pełni funkcjonalnym prototypem. Zadaniem samochodu koncepcyjnego są niezbędne możliwości przyszłych unikalnych technologii, które będą realnie zastosowane w praktyce w nadchodzących latach.

 

Głównym nośnikiem sportowej koncepcji samochodu MH2 jest jego napęd wodorowy. Wodór, w porównaniu do innych obecnie stosowanych paliw, ma specyficzne właściwości, a podstawową zaletą stosowania wodoru w transporcie jest brak emisji podczas jego reakcji w ogniwie paliwowym. W koncepcji wodoru zastosowanej w samochodzie MH2 umieszczono kilka niskociśnieniowych zbiorników na wodorki metali. Ta koncepcja przechowywania wodoru wymaga inteligentnego zarządzania temperaturą, które nie tylko usuwa ciepło, ale także je dostarcza. Główną zaletą tego rozwiązania jest wysokie bezpieczeństwo magazynowania oraz stosunkowo niskie zapotrzebowanie energetyczne magazynowania w porównaniu do zbiorników wysokociśnieniowych.

 

Jak każdy samochód sportowy, samochód koncepcyjny MH2 na wodór ma ponadczasowy design. To prezentacja najnowszych technologii i materiałów. Kształt samego MH2 jest bardzo aerodynamiczny, a swoją muskulaturą przypomina startującego sportowca na boisku. „Ogólny projekt i kształt koncepcji pojazdu wygląda jak napięta jednostka gotowa do startu, pochylona w stronę drogi – znowu jak sportowiec gotowy do natychmiastowego przyspieszenia na polu startowym”, mówi główny projektant MH2, pan Branislav Maukš. Sportowy koncept MH2 symbolizuje unikalny, funkcjonalny design, który w przypadku konceptu wodorowego umożliwia osiągnięcie współczynnika oporu powietrza poniżej 0,2, co wydłuża sam zasięg pojazdu. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h MH2 powinno osiągnąć w 4 sekundy. Maksymalna prędkość koncepcji wodorowej wynosi około 250 km/h. Obecna koncepcja wodoru nie mogła być wypełniona i połączona z wodorem, ponieważ pojemniki z wodorkiem metali nie zostały jeszcze homologowane.Nowe Polo wkrótce premiera online
Wiadomości | 19.04.21

Nowe Polo wkrótce premiera online

Volkswagen Polo jest od 1975 roku najbardziej udanym modelem w swojej klasie. Do tej pory sprzedano około 18 milionów sztuk.

Audi grandsphere concept
Concept Cars | 02.09.21

Audi grandsphere concept

Luksusowy sedan z napędem elektrycznym jak prywatny odrzutowiec na drogę. Na targach IAA 2021 Audi prezentuje studyjne studium Audi grandsphere concept.

Voltswagen, taki mały żarcik
Wiadomości | 31.03.21

Voltswagen, taki mały żarcik

Volkswagen of America nie zmieni nazwy na Voltswagen. Zmiana nazwy miała być ogłoszeniem w duchu prima aprilis.