Super Cars | 18.02.23

Kultowy wolnossący 6-cylindrowy silnik BMW w prototypowym Coupe Oletha

Niemiecka inżynieria i precyzja połączone z amerykańską pomysłowością i pasją. Czy słyszałeś już o modelu Smit Oletha Coupe?

Smit Vehicle Engineering, firma z siedzibą w Tennessee specjalizująca się w inżynierii pojazdów, napędzana przez trwającą całe życie fascynację jej założycieli marką BMW Motorsport, zadebiutowała swoim najnowszym prototypowym pojazdem Oletha Coupe podczas konkursu Audrain Newport Concours w 2022 roku. Po udanej premierze oryginalnego prototypu Oletha Coupe z silnikiem V8 podczas Monterey Car Week w 2021 roku, SVE stworzyło nowy wariant przeznaczony dla klientów z wyrafinowanym szacunkiem i uznaniem dla kultowych wolnossących 6-cylindrowych silników BMW.

 

Według współzałożyciela, Kaessa Smita, początki Oletha Coupe opierają się na technicznej i inżynieryjnej przenikliwości, którą dzielił on i jego brat Willem, stosowanej w pogoni za dziecięcymi marzeniami o BMW. „Łącząc najnowsze osiągnięcia inżynierii i technologii produkcji z mechanicznymi arcydziełami przeszłości, wierzymy, że łączymy potężne osiągi sportów motorowych z czymś eleganckim i wyrafinowanym, czymś dyskretnym, ale niesamowicie ekscytującym”, powiedział Kaess.

 

Bracia Smit po raz pierwszy spotkali się jako Smit Vehicle Engineering w 2019 roku, po indywidualnych doświadczeniach z zaawansowanymi technologicznie firmami produkcyjnymi i inżynieryjnymi, w tym General Electric, Tesla Motors, Faraday Future, Singer Vehicle Design, San Diego Composites i Applied Composites. Ostatnio firma SVE przeniosła swoją działalność z południowej Kalifornii do nowego obiektu o powierzchni 6000 stóp kwadratowych poza Nashville w stanie Tennessee, gdzie latem 2022 r. rozpoczęły się wszystkie prace renowacyjne, modyfikacyjne i montażowe pojazdów klientów.

 

Klienci pragnący Oletha Coupe mogą teraz wybierać spośród dwóch najlepszych wolnossących silników, jakie kiedykolwiek stworzył BMW Motorsport. Opcje silnika dostrojonego do SVE obejmują teraz ponad dekadę dominacji w konkursie International Engine of the Year Award (kategoria 3,0-4,0 litrów).

 

• Silnik S65 V8 o pojemności 4,4 litra i mocy ponad 450 KM z regulacją SVE, pokazywany wcześniej podczas Monterey Car Week 2021

• Silnik S54 I6 o pojemności 3,4 litra i mocy 400 KM z tuningiem SVE, który zadebiutował podczas Audrain Motor Week 2022

 


Chociaż dwójka rodzeństwa Oletha jest bardzo podobna, ich szczegóły i zachowanie są dość różne. Współzałożyciel, Willem Smit, zauważa, że odgłos inicjacji sportów motorowych dominuje w doznaniach dźwiękowych 6-cylindrowego S54 Oletha Coupe – wyjątkowa symfonia kolektora dolotowego z włókna węglowego, sześciu oddzielnych korpusów przepustnic i solidnego mechanizmu zaworowego wahacza obracającego się do 8000 obr./min.


Preferowaną opcją wyboru biegów pozostaje 6-biegowa manualna skrzynia biegów. Ciężar pojazdu mniejszy niż 3.000 funtów suchego, w przybliżeniu 100 funtów mniej niż porównywalnie wyposażony 8-cylindrowy S65 Oletha Coupe. Ten sam rozkład masy 50:50, wyjątkowo sztywne podwozie i specjalnie zaprojektowana karoseria z włókna węglowego są wspólne dla wszystkich opcji silnika. Pojazdy z 6-cylindrowym silnikiem S54 różnią się wizualnie od swojego rodzeństwa z 8-cylindrowym silnikiem S65 dzięki nowej konstrukcji maski. Dostępne są dodatkowe konfiguracje silników, które można dostosować do wymagań i specyfikacji klienta.


Smit Vehicle Engineering odnawia i modyfikuje licencjonowane samochody BMW klientów. SVE nie produkuje ani nie sprzedaje samochodów. SVE nie jest sponsorowana, powiązana, zatwierdzona, popierana ani w żaden sposób powiązana z BMW of North America, LLC ani Bayerische Motoren Werke AG.NIKOLA Badger ruszyła przedsprzedaż online, jednego z rywali Tesli
Elektryczne | 29.06.20

NIKOLA Badger ruszyła przedsprzedaż online, jednego z rywali Tesli

Nikola Badger to kolejny elektryczny pickup, który chce walczyć w segmencie szybko zapełniającym się rywalami. Mimo że start-up w dużej mierze skoncentrowany na samochodach z napędem wodorowym nie pokazał prototypu nowego modelu, jest gotowy do rozpoczęcia przedsprzedaży.

Nowy Mercedes-Benz Klasy S
Premiery | 09.09.20

Nowy Mercedes-Benz Klasy S

W kabinie Klasy S nowoczesny luksus awansuje na kolejny poziom. Jej projektanci zadbali o przyjemną atmosferę o typowym dla salonu charakterze ? eleganckim, szlachetnym i z dużą ilością światła.

BMW kończy produkcję silnika V12
Wiadomości | 19.01.22

BMW kończy produkcję silnika V12

Na zakończenie produkcji kultowego silnika BMW stworzyło mocno limitowaną edycję opartą na modelu BMW M760i xDrive, będzie to 12 z ostatnich pojazdów BMW V12 stworzonych na rynek amerykański.