Wiadomości | 14.05.20

Historia Golfa GTI

Pierwszy Golf GTI, zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego we Frankfurcie 1975 roku, był świeży i dziki. Przypisano go do kategorii motoryzacyjnej, która do tej pory nie istniała - sportowe samochody kompaktowe z napędem na przednie koła lub hot-hatche.


Historia Golfa GTI

Pierwszy Golf GTI, zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego we Frankfurcie 1975 roku, był świeży i dziki. Przypisano go do kategorii motoryzacyjnej, która do tej pory nie istniała - sportowe samochody kompaktowe z napędem na przednie koła lub hot-hatche. Początkowo planowano 5000 sztuk, ale niedrogi Golf GTI wywrócił do góry nogami zamówienia motoryzacyjne, wprowadzając masę dynamiki jazdy, która wcześniej była obecna w świacie drogich samochodów sportowych. W rezultacie z linii produkcyjnych zjechało 461 690 modeli Golf GTI Mk1. Dzięki sześciu dotychczasowym następcom stał się najpopularniejszym kompaktowym samochodem sportowym na świecie.

 Siódma generacja GTI została wprowadzona na rynek po raz pierwszy z dwoma silnikami wiosną 2013 roku. Podstawowa wersja dostarczała 220 KM, podczas gdy Golf GTI Performance mógł uwolnić 230 KM. Ten ostatni był pierwszym Golfem GTI z elektronicznie sterowanym różnicowym mechanizmem różnicowym z ograniczonym poślizgiem, który został zbudowany na modułowej macierzy poprzecznej (MQB). Ta nowa platforma techniczna obniżyła masę GTI nawet o 92 funty w porównaniu z poprzednikiem, dzięki czemu jest jeszcze bardziej zwrotna. Wersja 230 KM z manualną skrzynią biegów była pierwszym Golfem GTI, który osiągał prędkość 250 km/h. Stanowiło podstawę Golf GTI Clubsport, zaprezentowanego w akcji na torze wyścigowym Portimão w listopadzie 2015 r., Który był w stanie zapewnić do 290 KM dzięki funkcji overboost. Przyspieszenie pojazdu od 0 do 100 km/h zajęło zaledwie 5,9 sekundy. Rok później Golf GTI Clubsport S - o mocy 310 KM - pobił poprzedni rekord pojazdów z napędem na przednie koła na Nordschleife w Nürburgring w 07:49:21 minuty, osiągając maksymalną prędkość 264 km/h.Porsche Taycan zdobywa nowy tytuł Guinness World Records
Elektryczne | 10.02.21

Porsche Taycan zdobywa nowy tytuł Guinness World Records

Zobacz do jakiej prędkości przyspieszył pojazd w zamkniętym budynku.

Volkswagen IAA MOBILITY 2021
Wiadomości | 22.09.21

Volkswagen IAA MOBILITY 2021

Podczas targów motoryzacyjnych w Monachium stoisko Volkswagena przedstawia Pan Hubert Niedzielski, Kierownik ds. PR marki Volkswagen.

Lexus w przyszłym tygodniu zaprezentuje nowy concept car
Concept Cars | 23.03.21

Lexus w przyszłym tygodniu zaprezentuje nowy concept car

Zapowiedź premiery oraz wizji nowej generacji pojazdów. Wideo.