MotorSport | 15.11.23

Formuła 1 powraca do Las Vegas po 41 latach nieobecności

Najbardziej oczekiwany wyścig roku, Formuła 1 w Las Vegas. Zapowiada się jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń sezonu.

W latach 1981 i 1982 Grand Prix Caesars Palace odbywało się na krętym torze znajdującym się na parkingu słynnego hotelu w Las Vegas. Powrót Formuły 1 do Nevady zostanie przygotowany zupełnie nowy tor o długości 6,2 km, który biegnie wzdłuż Vegas Strip obok kilku najsłynniejszych atrakcji miasta. To krótki bieg od linii startu do pierwszego zakrętu, ciasny lewy zakręt, po którym następuje kombinacja technicznych zakrętów prowadzących na jedną z dwóch długich prostych i pierwszą z dwóch stref DRS, zanim kierowcy zaczną mocno hamować zakręt w prawo nr 5. W drugim sektorze liczy się przede wszystkim prędkość, kierowcy przyspieszają po wyjściu z zakrętu nr 9, skręcając w ostry lewo, który prowadzi na 1,9-kilometrową prostą, gdy samochody lecą słynnym pasem, obejmującym drugą strefę DRS . Potem następuje wąska szykana na zakrętach 14, 15 i 16, która prowadzi z powrotem na główną prostą.

 

To trzeci wyścig w sezonie w Stanach Zjednoczonych i pierwszy nocny wyścig rozgrywany na amerykańskiej ziemi. Oznacza to, że harmonogram jest zupełnie inny niż zwykle, a akcja na torze rozpoczyna się w czwartkowy wieczór i trwa do późnej nocy. Następnie o północy z piątku na sobotę nadejdzie czas na kwalifikacje, a wyścig rozpocznie się 22 godziny później, w sobotę o 22:00 czasu lokalnego. Będzie to pierwszy raz, kiedy Grand Prix nie odbędzie się w niedzielę od GP Republiki Południowej Afryki w 1985 roku w Kyalami, które również odbyło się w sobotę. Dla europejskich widzów będzie to równoznaczne z wstaniem z łóżka, aby obejrzeć wyścigi na Dalekim Wschodzie – wyścig rozpocznie się w niedzielę o godzinie 7 (CET).

 

Chociaż pustynie zwykle kojarzą się z upałem, w rzeczywistości noc w Nevadzie będzie bardzo zimna, a temperatura na torze wyniesie około 15 stopni, czyli to, co zwykle kojarzy się z przedsezonowymi zimowymi testami w Europie. Temperatura powietrza może być jeszcze niższa, dlatego ważnym czynnikiem będzie ustawienie opon w oknie roboczym. To powinno być zabawne.Bentley Continental GT PIKES PEAK w limitowanej edycji 15 egzemplarzy
Tuning | 21.08.20

Bentley Continental GT PIKES PEAK w limitowanej edycji 15 egzemplarzy

W 2019 roku, Bentley Continental GT pobił rekord Pikes Peak, ustanawiając lepszy czas o nieco ponad osiem sekund. Teraz Bentley zdecydował się zrobić 15 egzemplarzy specjalnej edycji Continental GT i nazwał je Pikes Peak Continental GT

Holenderski butikowy producent supersamochodów Donkervoort zwiększa produkcję modelu F22
Super Cars | 28.03.23

Holenderski butikowy producent supersamochodów Donkervoort zwiększa produkcję modelu F22

Donkervoort potwierdził, że doda kolejne 25 samochodów do limitowanej serii produkcyjnej wyprzedanego już modelu F22, ponieważ popyt na zupełnie nowy supersamochód wciąż rośnie.

SUV premium od MG model ONE w pełni pokazany
Premiery | 03.08.21

SUV premium od MG model ONE w pełni pokazany

MG ONE to połączenie funkcjonalnej elegancji i najnowocześniejszej technologii cyfrowej. To debiut nowej architektury i języka designu marki, głównie modnego i sportowego.