MotorSport | 15.11.23

Formuła 1 powraca do Las Vegas po 41 latach nieobecności

Najbardziej oczekiwany wyścig roku, Formuła 1 w Las Vegas. Zapowiada się jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń sezonu.

W latach 1981 i 1982 Grand Prix Caesars Palace odbywało się na krętym torze znajdującym się na parkingu słynnego hotelu w Las Vegas. Powrót Formuły 1 do Nevady zostanie przygotowany zupełnie nowy tor o długości 6,2 km, który biegnie wzdłuż Vegas Strip obok kilku najsłynniejszych atrakcji miasta. To krótki bieg od linii startu do pierwszego zakrętu, ciasny lewy zakręt, po którym następuje kombinacja technicznych zakrętów prowadzących na jedną z dwóch długich prostych i pierwszą z dwóch stref DRS, zanim kierowcy zaczną mocno hamować zakręt w prawo nr 5. W drugim sektorze liczy się przede wszystkim prędkość, kierowcy przyspieszają po wyjściu z zakrętu nr 9, skręcając w ostry lewo, który prowadzi na 1,9-kilometrową prostą, gdy samochody lecą słynnym pasem, obejmującym drugą strefę DRS . Potem następuje wąska szykana na zakrętach 14, 15 i 16, która prowadzi z powrotem na główną prostą.

 

To trzeci wyścig w sezonie w Stanach Zjednoczonych i pierwszy nocny wyścig rozgrywany na amerykańskiej ziemi. Oznacza to, że harmonogram jest zupełnie inny niż zwykle, a akcja na torze rozpoczyna się w czwartkowy wieczór i trwa do późnej nocy. Następnie o północy z piątku na sobotę nadejdzie czas na kwalifikacje, a wyścig rozpocznie się 22 godziny później, w sobotę o 22:00 czasu lokalnego. Będzie to pierwszy raz, kiedy Grand Prix nie odbędzie się w niedzielę od GP Republiki Południowej Afryki w 1985 roku w Kyalami, które również odbyło się w sobotę. Dla europejskich widzów będzie to równoznaczne z wstaniem z łóżka, aby obejrzeć wyścigi na Dalekim Wschodzie – wyścig rozpocznie się w niedzielę o godzinie 7 (CET).

 

Chociaż pustynie zwykle kojarzą się z upałem, w rzeczywistości noc w Nevadzie będzie bardzo zimna, a temperatura na torze wyniesie około 15 stopni, czyli to, co zwykle kojarzy się z przedsezonowymi zimowymi testami w Europie. Temperatura powietrza może być jeszcze niższa, dlatego ważnym czynnikiem będzie ustawienie opon w oknie roboczym. To powinno być zabawne.Światowa premiera nowego kompaktowego sportowego sedana Lexus IS
Premiery | 01.06.20

Światowa premiera nowego kompaktowego sportowego sedana Lexus IS

Mercedes-Benz zaprezentował nowe modele GLS
Wiadomości | 04.04.23

Mercedes-Benz zaprezentował nowe modele GLS

Tuż po liftingu GLE i GLE Coupe, Mercedes-Benz GLS, Mercedes-Maybach GLS 600 4MATIC i Mercedes-AMG GLS 63 4MATIC+ pojawiają się teraz w zaktualizowanej formie.

Premiera Lamborghini Sián Roadster
Premiery | 08.07.20

Premiera Lamborghini Sián Roadster

Limitowana wersja roadstera wizjonerskiego super sportowego samochodu V12, łącząca przełomowe technologie hybrydowe i design. Wideo.