Wiadomości | 14.04.23

Continental prezentuje funkcję wykrywania obecności dzieci pozostawionych w samochodzie

Kiedy temperatura na zewnątrz sięga 30 stopni Celsjusza, temperatura w samochodzie może osiągnąć nawet 45 stopni w ciągu pół godziny. Może to doprowadzić do udaru cieplnego.


Continental prezentuje funkcję wykrywania obecności dzieci pozostawionych w samochodzie

Firma technologiczna Continental rozszerzyła swój cyfrowy system dostępu CoSmA o funkcję wykrywania obecności dzieci (CPD - Child-Presence-Detection / Wykrywanie obecności dziecka), aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów. Kiedy temperatura na zewnątrz sięga 30 stopni Celsjusza, temperatura w samochodzie może osiągnąć nawet 45 stopni w ciągu pół godziny. Może to potencjalnie zagrażać życiu małych dzieci. W konsekwencji, prawie 40 dzieci w USA umiera rocznie z powodu udaru cieplnego w samochodzie. Funkcja wykrywania obecności dzieci firmy Continental wykorzystuje technologię ultraszerokopasmową (UWB - ultra-wideband / ultra szerokopasmowy), aby zapobiegać takim tragediom w przyszłości. Wykrywa dziecko w kabinie i wysyła ostrzeżenie w ciągu kilku sekund.

 

(CoSmA - Continental Smart Access - umożliwia dostęp i uruchomienie pojazdu za pomocą klucza cyfrowego, np. na smartfonie)

(UWB - ultra-wideband / ultra szerokopasmowy)

(CPD - Child-Presence-Detection / wykrywanie obecności dziecka)

 

CPD jest bezproblemowo wbudowane w już istniejące rozwiązanie dostępu cyfrowego CoSmA UWB, które umożliwia kierowcom używanie smartfona jako kluczyka do samochodu w celu uzyskania dostępu bez użycia rąk. Aby móc wykryć pozostawione dzieci, system UWB pracuje w tzw. trybie refleksyjnym. W ten sposób odbiera własne przesyłane sygnały UWB z powrotem z mikroruchów obiektu. Wykrywając zmianę częstotliwości lub fazy zwracanego sygnału, można zmierzyć odległość i prędkość poruszającego się celu. Nawet najdrobniejszy ruch, taki jak ruch klatki piersiowej dziecka podczas oddychania, może zostać wykryty przez czujniki.

 

W oparciu o unikalne tempo oddychania i mikroruchy ciała, CPD z systemem UWB może klasyfikować pasażerów jako niemowlęta, dzieci lub dorosłych. Jeśli w samochodzie zostaną pozostawione dzieci, system CPD może najpóźniej po dziesięciu sekundach wysłać do kierowcy ostrzeżenie dźwiękowe, wizualne lub dotykowe. CPD oparty na UWB jest również w stanie wykryć niemowlęta i dzieci w dowolnej pozycji siedzącej, bez względu na to, czy są przykryte kocem, czy ukryte w przestrzeni na nogi w kabinie.Nowe BMW iX xDrive40
Elektryczne | 18.03.21

Nowe BMW iX xDrive40

Nowy technologiczny flagowiec BMW reprezentuje przede wszystkim radość z jazdy bez lokalnej emisji spalin oraz typowy dla tej marki sportowy charakter.

Lamborghini Sian z klocków LEGO w skali 1:1
Wiadomości | 08.06.21

Lamborghini Sian z klocków LEGO w skali 1:1

Zobacz wideo naturalnej wielkości Lamborghini Sián FKP 37, który został stworzony z ponad 400 000 elementów LEGO.

Toyota Tundra pierwsze zdjęcie
Wiadomości | 19.06.21

Toyota Tundra pierwsze zdjęcie

Toyota w końcu zdecydowała się na pokazanie pierwszego oficjalnego wizerunku nowej generacji swojego flagowego pickupa, modelu Tundra.