MotorSport | 18.04.23

Audi prezentuje w Chinach projekt bolidu Formuły 1

Od 2026 roku, z własnym zespołem fabrycznym i jednostką napędową opracowaną w Niemczech, cztery pierścienie będą startować w Mistrzostwach Świata FIA Formuły 1.


Audi prezentuje w Chinach projekt bolidu Formuły 1

Audi po raz pierwszy zaprezentuje swój projekt Formuły 1 w Chinach od 18 do 27 kwietnia. Samochód pokazowy F1 z efektownym Audi Launch Livery jest centralnym elementem obecności marki na targach Auto Shanghai. Podczas konferencji prasowej dyrektor generalny Audi, Markus Duesmann, przedstawił wgląd w obecny postęp projektu.

 

Pod hasłem „F1 Power made in Germany” firma przygotowuje się do wejścia do najwyższej klasy sportów motorowych. Od 2026 roku Audi będzie rywalizować w Mistrzostwach Świata Formuły 1 FIA z własnym zespołem fabrycznym i jednostką napędową opracowaną w Niemczech. „Sporty motorowe są integralną częścią naszego DNA”, powiedział Markus Duesmann, prezes zarządu AUDI AG podcyas Auto Shanghai. 

 

Cennych spostrzeżeń w zakresie rozwoju, konfiguracji stanowiska badawczego i walidacji przyrządów pomiarowych dostarcza jednocylindrowy silnik, który był testowany od końca 2022 r. Pierwsza w pełni hybrydowa jednostka napędowa, składająca się z silnika spalinowego, silnika elektrycznego, akumulator i elektroniczna jednostka sterująca, ma trafić na stanowisko testowe przed końcem tego roku i stanowić podstawę przyszłej koncepcji pojazdu. Ponadto symulator dynamicznego rozwoju w Neuburgu zostanie dostosowany do standardów Formuły 1 i przyczyni się do dalszego rozwoju jednostki napędowej Audi.

 

Tymczasem budowa zespołu pod parasolem specjalnie założonej Audi Formula Racing GmbH jest w pełnym rozkwicie. Na pokładzie jest już ponad 260 specjalistów. Trzon zespołu projektowego stanowią doświadczeni pracownicy Audi Sport i Audi, posiadający wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie w sporcie elektrycznym. Dołączają do nich specjaliści z doświadczeniem w Formule 1, którzy zostali pozyskani z zewnątrz i wzmocnią zespół w ukierunkowany sposób. Do końca roku powinien zakończyć się proces rekrutacji personelu, a zespół będzie liczył ponad 300 pracowników.

 

Zrównoważony rozwój odgrywa również ważną rolę w najwyższej klasie sportów motorowych. Przepisy, które będą obowiązywały od 2026 roku, stawiają na większą elektryfikację, elektryczny układ napędowy (MGU-K) będzie wtedy miał prawie taką samą moc jak silnik spalinowy. Wysoce wydajne, turbodoładowane silniki o pojemności 1,6 litra będą napędzane ekologicznym paliwem syntetycznym. Dzięki otwartej konkurencji Formuła 1 jest zatem siłą napędową technologii zarówno dla elektromobilności, jak i zrównoważonych e-paliw. Ponadto Formuła 1 postawiła sobie za cel neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla jako seria wyścigowa do 2030 r.

Audi wybrało doświadczonych Szwajcarski zespół wyścigowy Sauber jako strategiczny partner we wdrażaniu zespołu fabrycznego Audi w Formule 1 od 2026 roku.Lamborghini Urus nowe możliwości personalizacji z pakietem Pearl Capsule
Tuning | 17.06.20

Lamborghini Urus nowe możliwości personalizacji z pakietem Pearl Capsule

Automobili Lamborghini przedstawia Urusa w nowej edycji designu, Pearl Capsule: początek nowych przygód w nowych kolorach i funkcjach dla super SUV-a Lamborghini.

Światowa premiera Mitsubishi XFC Concept
Concept Cars | 19.10.22

Światowa premiera Mitsubishi XFC Concept

Kompaktowy samochód koncepcyjnego SUV-a nowej generacji, którego będzie można oglądać na targach Vietnam Motor Show 2022.

A290_β, Alpine przedstawia swoją wizję elektrycznego hot hatcha
Concept Cars | 10.05.23

A290_β, Alpine przedstawia swoją wizję elektrycznego hot hatcha

A290, przyszły kompaktowy elektryczny samochód sportowy segmentu B w nowej erze Alpine, błyszczy w spektakularnym, ultrasportowym samochodzie pokazowym A290_β (A290 beta).