MotorSport | 18.04.23

Audi prezentuje w Chinach projekt bolidu Formuły 1

Od 2026 roku, z własnym zespołem fabrycznym i jednostką napędową opracowaną w Niemczech, cztery pierścienie będą startować w Mistrzostwach Świata FIA Formuły 1.


Audi prezentuje w Chinach projekt bolidu Formuły 1

Audi po raz pierwszy zaprezentuje swój projekt Formuły 1 w Chinach od 18 do 27 kwietnia. Samochód pokazowy F1 z efektownym Audi Launch Livery jest centralnym elementem obecności marki na targach Auto Shanghai. Podczas konferencji prasowej dyrektor generalny Audi, Markus Duesmann, przedstawił wgląd w obecny postęp projektu.

 

Pod hasłem „F1 Power made in Germany” firma przygotowuje się do wejścia do najwyższej klasy sportów motorowych. Od 2026 roku Audi będzie rywalizować w Mistrzostwach Świata Formuły 1 FIA z własnym zespołem fabrycznym i jednostką napędową opracowaną w Niemczech. „Sporty motorowe są integralną częścią naszego DNA”, powiedział Markus Duesmann, prezes zarządu AUDI AG podcyas Auto Shanghai. 

 

Cennych spostrzeżeń w zakresie rozwoju, konfiguracji stanowiska badawczego i walidacji przyrządów pomiarowych dostarcza jednocylindrowy silnik, który był testowany od końca 2022 r. Pierwsza w pełni hybrydowa jednostka napędowa, składająca się z silnika spalinowego, silnika elektrycznego, akumulator i elektroniczna jednostka sterująca, ma trafić na stanowisko testowe przed końcem tego roku i stanowić podstawę przyszłej koncepcji pojazdu. Ponadto symulator dynamicznego rozwoju w Neuburgu zostanie dostosowany do standardów Formuły 1 i przyczyni się do dalszego rozwoju jednostki napędowej Audi.

 

Tymczasem budowa zespołu pod parasolem specjalnie założonej Audi Formula Racing GmbH jest w pełnym rozkwicie. Na pokładzie jest już ponad 260 specjalistów. Trzon zespołu projektowego stanowią doświadczeni pracownicy Audi Sport i Audi, posiadający wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie w sporcie elektrycznym. Dołączają do nich specjaliści z doświadczeniem w Formule 1, którzy zostali pozyskani z zewnątrz i wzmocnią zespół w ukierunkowany sposób. Do końca roku powinien zakończyć się proces rekrutacji personelu, a zespół będzie liczył ponad 300 pracowników.

 

Zrównoważony rozwój odgrywa również ważną rolę w najwyższej klasie sportów motorowych. Przepisy, które będą obowiązywały od 2026 roku, stawiają na większą elektryfikację, elektryczny układ napędowy (MGU-K) będzie wtedy miał prawie taką samą moc jak silnik spalinowy. Wysoce wydajne, turbodoładowane silniki o pojemności 1,6 litra będą napędzane ekologicznym paliwem syntetycznym. Dzięki otwartej konkurencji Formuła 1 jest zatem siłą napędową technologii zarówno dla elektromobilności, jak i zrównoważonych e-paliw. Ponadto Formuła 1 postawiła sobie za cel neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla jako seria wyścigowa do 2030 r.

Audi wybrało doświadczonych Szwajcarski zespół wyścigowy Sauber jako strategiczny partner we wdrażaniu zespołu fabrycznego Audi w Formule 1 od 2026 roku.Lexus UX w nowej wersji F IMPRESSION
Wiadomości | 01.12.20

Lexus UX w nowej wersji F IMPRESSION

Nowa wersja powstała z myślą o młodszych kierowcach i mieszkańcach miast. Czarne aluminiowe koła 18", przyciemniane przednie reflektory Bi-LED i czarny grill.

Pierwszy polski samochód elektryczny, pierwszy zwiastun wideo
Elektryczne | 25.07.20

Pierwszy polski samochód elektryczny, pierwszy zwiastun wideo

Premiera polskiej marki motoryzacyjnej samochodów elektrycznych już we wtorek 28 lipca o godz. 14. Jednak już teraz przedsmak tego, czego możemy spodziewać się we wtorek.

Polska premiera odświeżonego modelu SUV-a Seata Ateca
Premiery | 14.09.20

Polska premiera odświeżonego modelu SUV-a Seata Ateca

Pierwszy pokaz SEAT-a Ateki 2020 w Polsce